Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği ve Obezite Polikliniğine başvuran hastaların serum TSH (tiroid uyarıcı hormon) düzeyinin kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkisi
Relationship of serum TSH (thyroid stimulating hormone) level with cardiovascular risk factors of patients admitted to the Family Medicine and Obesity Outpatient Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center
  1. Tez No: 666237
  2. Yazar: RIFAT GÖDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNTER DİLSİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidi (SKH) serum serbest triiyodotronin (T3) ve serbest tiroksin (T4) değerleri normalken serum Tiroid stimülan hormon (TSH) değerinin yüksek olduğu toplumda sık görülen bir tiroid fonksiyon bozukluğudur. Tiroid hormonlarının kardiyovasküler sistem üzerinde birçok etkisi vardır. Birçok çalışma subklinik hipotiroidinin aterosklerotik süreci etkilediğini göstermektedir. Bizde çalışmamızda SKH'li hastalarla tiroid fonksiyon testleri normal olan hastaların kardiyovasküler risklerini karşılaştırarak TSH düzeyleri ile kardiyovasküler risk faktörlerinin ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kriterlerimize uyan subklinik hipotiroidisi olan 229 kişilik vaka grubu ve Tiroid fonksiyonları normal olan 241 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 470 kişi üzerinde yapıldı. İki grup arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, obezite, dislipidemi, hipertansiyon ve SCORE (Systemic Coronary Risk Evaluation) sistemiyle hesapladığımız kardiyovasküler risk skoru karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda vaka grubumuzda yaş, hipertansiyon (sistolik basınç ve diyastolik basınç), total-kolesterol, obezite ve SCORE kardiyovasküler risk skoru kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Cinsiyet ve sigara kullanımı ve HDL-kolesterol değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Sonuçlar: Kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada mortalitenin önde gelen nedenidir. Literatürde SKH'nin doğrudan ve dolaylı etkilerle ateroskleroza neden olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bizim çalışmamızda da birçok kardiyovasküler risk faktörünün SKH ile ilişkili olduğu görülmektedir. SKH sıklığı yaşla artmaktadır. SKH olduğundan şüphelenilen özellikle ileri yaşlardaki bireylerin TSH değerleri ile taranmasının hem aşikâr v hipotiroidiye progresyonu engellemek hem de kardiyovasküler mortalite ve morbiditeyi azaltmak için önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Subclinical hypothyroidism is a common thyroid dysfunction in the population where serum TSH levels are high while serum free T3 and free T4 values are normal. Thyroid hormones have many effects on the cardiovascular system. Many studies show that subclinical hypothyroidism affects the atherosclerotic process. In our study, we aimed to examinethe relationship between TSH levels and cardiovascular risk factors by comparing the cardiovascular risks of patients with subclinical hypothyroidism and those with normal thyroid function tests. Material and Methods: Our study was conducted on a total of 470 people, including 229 cases with subclinical hypothyroidism and a control group of 241 people with normal thyroid functions. Age, gender, smoking, obesity, dyslipidemia, hypertension and cardiovascular risk score compared between two groups and calculated by SCORE system. Findings: As a result of our study, age, hypertension (systolic pressure and diastolic pressure), total-cholesterol, obesity and SCORE cardiovascular risk score were found to be higher in the case group compared to the control group. No significant difference was found between gender and smoking and HDL-cholesterol values. Result: Cardiovascular diseases are the leading cause of mortality world wide. There are studies in the literature showing that subclinical hypothyroidism causes atherosclerosis with direct and indirect effects. In our study, it is seen that many cardiovascular risk factors are associated with SCH. The frequency of SDG in creases with age. We think that following up TSH values in individuals who are suspected to vii have SCH is important both to prevent progression of hypothyroidism and to decrease cardiovascular mortality and morbidity.