Crohn hastalığının MR Enterografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of Crohn disease with MRE
  1. Tez No: 386631
  2. Yazar: MEHMET ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AYŞE ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, Crohn hastalığı olan 75 olguda MRE ile saptadığımız bulguların sıklığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı MR Ünitesine Temmuz 2011 ile Aralık 2014 tarihleri arasında kontrol amaçlı MRE tetkiki için gönderilen histopatolojik olarak Crohn Hastalığı tanısı almış 41 erkek, 34 kadın (yaş ortalaması 41,1), 75 hastanın MR görüntülerini PACS'tan retrospektif olarak taradık. Barsak duvar değişiklikleri (duvar kalınlaşması, mural ödem, mural yağ, mukozal boyanma, ülserasyon, kaldırım taşı görünümü, psödopolip), mezenterik yağ dokusundaki değişikleri (yağ dokusu hipertrofisi, mezenterik hipervaskülarite, lenf nodları, perienterik inflamasyon, reaktif lokule sıvı), penetran komplikasyonları (fistül, sinüs traktı, abse), stenozan komplikasyonları (fibröz ve inflamatuvar darlık, tam obstrüksiyon, dilatasyon) ve kolon tutulumu (ileoçekal valv tutulumu, çekal deformite, kolon duvarı değişiklikleri) gibi MR bulgularını değerlendirip saptanan bulguların prevalansını hesapladık. Bulgular: Crohn hastalarında en sık görülen barsak duvar değişiklikliğinin“duvar kalınlaşması”(% 98,7), en sık mezenterik yağ doku değişikliğinin“mezenterik dokudaki lenf nodüllerinde genişleme”(% 76), en sık görülen komplikasyonun“darlık”(% 76) ve kolona ait en sık görülen patolojik bulgu ileoçekal valv kalınlaşması/boyanması (%74,7) olduğu sonucuna vardık. Tartışma ve Sonuç: MR Enterografi, Crohn hastalığında gerek barsak duvarındaki, gerekse mezenterik dokudaki değişiklikleri ayrıntılı ve eş zamanlı olarak değerlendirmemize olanak veren yararlı bir yöntemdir. İyonizan radyasyon içermemesi nedeniyle Crohn hastalığının özellikle takibinde tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study we aimed to identify the frequencey of pathologic findings in 75 patients with Crohn's Disease determined with MR enterography. Material and method: In our study we screened MRE images of 34 female and 41 male patients (mean age 41) with Crohn's disease, retrospectively. The prevalence of bowel wall (mural thickening, mural edema, mural fat deposits, mucosal enhancement, ulceration, cobblestone pattern, pseudopolyps) and mesenteric fatty tissue alterations (fatty tissue proliferation, meseneteric hypervascularity, enlarged lymph nodes, perienteric inflammation, reactive fluid), complications due to penetrating (fistule, sinus tract, abscess) and stenosing processes (fibrotic and inflammatory stenosis, obstruction, dilatation) and involvement of the colon were identified. Results: The most frequently observed alteration of the bowel wall and mesenteric fatty tissue were mural thickening (%98,7) and enlargement of mesenteric lymph nodes (%76). Stenosis was the leading complication (%76). The most often seen pathology of the colon was ileocaecal valve thickening and enhancement (%74,7). Conclusion: MR enterography is a useful imaging modality in evaluating both the alterations of mesenteric fatty tissue and of bowel wall. Because there is no use of ionozing radiation, MR enterography should be the preferred imaging modality escpecially during follow up of patients with Crohn's disease.