Karaciğer tümörlerinde RF ablasyon tedavisi
Radiofrequency (RF) ablation therapy in liver tumors
  1. Tez No: 386633
  2. Yazar: ÇETİN MURAT ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hepatosellüler kanserli hastalarda RF ablasyon cerrahi rezeksiyona alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı karaciğer tümörlerinde RF ablasyon tedavisinin teknik başarısını ve komplikasyonlarını değerlendirmektir. Çalışmamıza hepatosellüler kanser tanısı almış yaş aralığı 50-80 arasında değişen 34 hasta (26 erkek, 8 kadın) dahil edildi. Bütün lezyonlara perkütan yolla 24 lezyona ultrason eşliğinde, 10 lezyona bilgisayarlı tomografi RF ablasyon tedavisi yapıldı. Tümör boyutu 2 cm'den küçük olan 6 lezyonun hiçbirinde rezidü yoktu. Tümör boyutu 2 cm'den büyük 28 lezyonun 3'ünde rezidü saptadık. RF ablasyon tedavisi yaptığımız 2 vakada minör komplikasyon olarak ağrı (%5,9), 2 vakada majör komplikasyon olarak pnömotoraks (%5,9) gelişti. RF ablasyon tedavisi HCC'li hastalarda etkin ve güvenilir bir tedavi seçeneğidir.
Özet (Çeviri)
RF ablation therapy is an alternative to surgical resection in patients with hepatocellular cancer. This study aimed to investigate technical success RF ablation in patients with liver tumors. 34 patients aged 50-80 years (26 men, 8 women) with hepatocellular cancer were included in this study. RF ablation therapy was performed in 24 lesions under US guidance and in 10 lesions under CT guidance. Residüe was obtained in 3 of 28 tumor lesions greater than 2 cm and in 0 of 6 tumor lesions smaller than 2 cm. Two (5,9%) minor (pain) and two (5,9%) major (pneomothorax) complications occured. RF ablation therapy is an effective and reliable treatment option in hepatocellular cancer.