Overin seröz borderline tümörü ve seröz karsinomlarında immünhistokimyasal olarak PINCH-1(LIMS-1) ekspresyonunun değerlendirilmesi
Immunohistochemical expression of PINCH-1 in ovarian serous borderline tumors and serous carcinomas
- Tez No: 386635
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Over karsinomları jinekolojik malignensiler arasında en yüksek mortaliteye sahip tümörlerdir. Over maligniteleri kadın genital sistem malignitelerinin %30'unu oluştururlar. Jinekolojik kanserler içinde endometrium kanserlerinden sonra 2. en sık antitedir. Erken tanı ve tedavi yöntemleri sınırlı olup, birçok olgu ileri evrelerde tanı almaktadır. PINCH proteini 1994 yılında keşfedilmiş olup, ilişkide olduğu hücre içi birçok mekanizmayı ilgilendiren moleküler basamaklar günümüzde hala araştırılmaktadır. Biz elimizdeki 110 olguda, bunları 21'i SBT, 89'u SC olmak üzere, PINCH ekspresyonlarını prognostik parametrelerle karşılaştırdık. PINCH proteini 1994 yılında keşfedilmiş olup, ilişkide olduğu hücre içi birçok mekanizmayı ilgilendiren moleküler basamaklar günümüzde hala araştırılmaktadır. Anti apoptotik, angiojenik, tümörojenik gelişimi destekleyen yolaklarla ilişkisi bilinmektedir. Bu çalışmada 21'i SBT, 89'u SC olmak üzere 110 olguda, PINCH ekspresyonu bilinen prognostik parametrelerle karşılaştırıldı. Bilinen önemli prognostik parametrelerle ilişkili olması nedeni ile PINCH'in over seröz kanserinde prognostik bir parametre olarak kullanılabileceğini düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ovarian carcinomas are tumors with the highest mortality among gynecological malignancies. Over malignancies create %30 of the female genital tract malignancies. It is the most comman entity of gynecologic cancers after endometrial cancers. Currently, early diagnosis and treatment is limited, in many cases, can be captured in advanced stages. PINCH protein has been discovered in 1994, concerning the molecular steps that many intracellular mechanisms of the relationship is still being investigated today. In our study, we examine 110 cases, 21 of them SBT, 89 of them SC and we compared the expression of the PINCH with prognostic parameters. Comparison results were consistent with the existing literature. Our study in ovarian cancer PINCH expression in terms of the previously presented in the literature, breast, colorectal adenocarcinoma and pancreatic ductal adenocarcinoma meaningful results in cases such as overlapping with prognostic parameters were observed. In this sense, we have proved the PINCH of the ovary can be used as a prognostic parameter in serous cancer. In this respect, the literature has also been our contribution. Ultimately In this study, PINCH support development that many antiapoptotic, angiogenic, tumorigenic pathways are associated. PINCH expression in ovarian serous tumors we watched significantly associated with prognostic parameters of FIGO, recurrence, tumor type and tumor grade. Mentioned parameters are the most important supporting presence or absence of poor prognosis, although in our hand nine patients we reached the survival. From this point of our cases, we could not compared PINCH expression in clear relationship with survival. But our study PINCH meaningful expression with poor prognostic parameters show us that PINCH may be an indicator of prognostic in ovarian serous carcinoma.