Mitral kapak onarım sonuçlarımız
Our results of mitral valve repair
- Tez No: 386636
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RÜÇHAN AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Kapak hastalıklarının tedavisinde sol ventrikül boyutlarına ve fonksiyonlarına en çok katkıyı sağlayacak cerrahi tedavi, öncelikle kapağın anatomik yapısını bozmadan ve protez kapak kullanılmadan kapağın tamir edilmesidir. Bizim bu çalışmamızın amacı kliniğimizde cerrahi olarak onardığımız mitral kapak hastalıklarının sonuçlarını bildirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, 2004-2014 yılları arasında kliniğimizde yatırılıp, mitral kapak onarım cerrahisi yapılan 101 hasta dahil edildi. Hastaların verileri preoperatif olarak yapılan tetkiklerinden ve dosyalarından, kontrol verileri ise postoperatif yapılan transtorasik ekokardiyografi bulgularından elde edildi. Hastaların preoperatif demografik bilgiler, intraoperatif ve postoperatif ritmleri, kros klemp ve KPB süreleri, inotrop ihtiyaçları, geçici ve kalıcı pacemaker ihtiyaçları, komplikasyonları ve mortalite durumları incelendi. Bulgular: Yaşları 18 ile 85 arasında değişmekte olan toplam 101 olgu incelendi. Olguların takip süreleri 4 ay ile 120 ay arasında değişmekte olup; ortalama takip süresi 31,20±22.15 aydır. Kapak onarımı uygulanan hastaların hemen hemen tamamında kapak rekonstrüksiyonuna anüloplasti ringi eşlik etmiştir. Takiplerde 10-yıllık komplikasyonsuz sağkalım ortalamaları mitral yetmezlik derecesi 2 ve üzeri %98±2, reoperasyon için %97±2, endokardit için %100, tromboembolizm için %100 olarak saptandı. Sol ventrikül sistol sonu ve diyastol sonu çap, sol atriyum çapı ve pulmoner arter basınçları preoperatif ve postoperatif olarak karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde gerileme olduğu tespit edildi. Ejeksiyon fraksiyonları preoperatif, postoperatif taburcu edilirken, 3-6.aylarda kontrol edildi. Mitral onarım yapılan hastaların takiplerinde EF'nin artışı istatiksel olarak anlamlı saptandı (p=0,000). Sağ kalıma bakıldıgında %95±2,23 olarak saptandı. Izole mitral kapak cerrahisi yapılan hastalarda mortalite izlenmedi. Kombine prosedürler uygulanan vakalarda ise mortalite % 4,8 (5)olarak saptandı. Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlar paralelinde sol ventrikül fonksiyonlarının daha iyi korunması, kabul edilebilir operatif mortalite ve uzun dönem klinik sonuç nedenleriyle mitral kapak anatomisi uygun tüm olgularda öncelikle mitral kapak onarımı teknikleri etkili bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of treatment of the heart valve diseases during the repair of the left ventricular size and function is repair of the valve without disrupting anatomical structure or utilizing prosthesis valve and applying surgical treatment. The prior objective of this study is reporting the surgical results of mitral valve repair which performed in our clinic. Material and Method: In this study, 101 patients, who underwent mitral valve repair in our department between 2004 and 2014, were enrolled.Patients datas were obtained from preoperative tests and files also control datas were obtained postoperative from transthoracic echocardiography findings. Demographics, intraoperative and postoperative rhythms, cross clamp and cardiopulmonary bypass times, inotropic requirements, temporary and permanent pacemaker needs, complications and mortality of the patients were analyzed. Results: Totally 101 patients with the age range of 18 to 85 were analyzed. Follow –up period of the cases were 4 – 120 months, average follow up period was 31,20±22.15 months. Nearly for all patients with valve repair annuloplasty ring reconstructions were applied. Survival at10years for Freedom from grade 2 or more mitral regurgitation, reoperation, endocarditis, and thromboembolism were; %98±2, %97±2, %100, %100,respectively. During the preoperative and postoperative comparison of the left ventricular systolic and diastolic end diameters, left atrial diameter and pulmonary artery pressures were significantly decreased. The survival of patients within 10 year was %95±2,23 %. The mortality of the patients with isolated mitral valve operation was 0%(0). In cases with combine prosedures the mortality rate was found % 4,8 (5). Conclusion: According to the results obtained from the study, for better preservation of the left ventricular functions, with acceptable operative mortality and long-term clinical results, in all appropriate mitral valve cases, primarily mitral valve repair technique has emerged as an effective treatment method.