Tıp fakültesi öğrencilerinin sosyal sorunlarını çözme yaklaşım ve tarzlarının belirlenmesi ve yöneldikleri davranışlarla ilişkisi
Determination of medical students' social problem solving approach and the relationship between social problem solving approach and style and behaviors they head towards
- Tez No: 386656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Tıp öğrencilerinin sorun çözme yaklaşımlarının, sorun çözme tarzlarının ve bir sorunla karşılaştıklarında yöneldikleri aktivitelerin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu, 2013-2014 öğretim yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, 1. , 4. ve 6. sınıflarında öğrenim gören 495 (%76,1) öğrenci oluşturdu. Tarafımızdan oluşturulan bir anket ile Sosyal Sorun Çözme Envanteri-Kısa Formu kullanıldı. Alt ölçeklerden Soruna Olumlu Yaklaşım ve Rasyonel Sorun Çözme sosyal problem çözmede işlevsel yaklaşımı; Soruna Olumsuz Yaklaşım, Dikkatsiz/Dürtüsel Tarz ve Kaçınan Tarz ise işlevsel olmayan yaklaşımı temsil etmektedir. Bulgular: Yaş ortalaması 20,8±3,1 (16-46) olan öğrencilerin % 53,9'u erkekti. Sorun çözme becerileri orta düzey puan ortalaması 62,4±11,9 olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine medical students' problem solving approach, problem solving styles and the actions they take when they confront a problem. Materials and Method: Sample of this study is formed by 495 (76.1%) medical students at Class 1, 4 and 6 who are receiving education Cukurova University Faculty of Medicine during 2013-2014 school year. By way of a questionnaire created by us, Short Form of Social Problem Solving Inventory is employed. Among subscales of social problem solving, Positive Problem Orientation and Rational Problem Solving represent functional approach, whereas Negative Problem Orientation, Careless/Impulsive Style and Avoidant Style represent non-functional approach. Results: 53.9% of the students are male with mean age of 20.8±3.1 (16-46). Their problem solving skills have been evaluated to be at or around average level (Mean scores is calculated to be 62.4±11.9).