Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde SOX2, COX2, ALDH1 ve P75 antikorlarının metastatik potansiyel ve prognoz üzerindeki etkisi
Impact of the antibodies SOX2, COX2, ALDH1 and P75 on metastatic potantial and prognosis in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 386679
  2. Yazar: AYŞE AKBULUT ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Akciğer kanseri, günümüzde, kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen ve en fazla ölüme yol açan kanserlerin başında yer almaktadır. Akciğer kanseri, tedavi ve prognoz açısından küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri olarak sınıflandırılır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde yaş, cinsiyet, pulmoner fonksiyonlar, eşlik eden hastalık varlığı, hastanın performans durumu, tümör evresi, tümör tipi, moleküler biyolojik faktörler ve tedavi ile ilişkili durumlar prognozu etkileyen başlıca faktörlerdir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinden özellikle adenokanserlerde COX2 over ekspreyonunun birçok farklı mekanizma ile malignensinin progresyonunda payı vardır. ALDH1; akciğer hücrelerinin malign transformasyonuna katkıda tümörün, kök hücre ile ilişkili fonksiyonunu ortaya koyacak, klinik önemi ve prognostik özellikleri ile hedefe yönelik tedavisinde önemli olabilecek potansiyelde bir antijendir. P75 lens epitelinden köken alan bir proteindir ve lenfatik damarlarda VEGFR-C ekspresyonu üzerinden yapısal değişiklikleri düzenleyerek mikroçevre kontrolünde önemlidir. P75'in tümör tarafından eksprese edilen VEGF ve lenfanjiogenez üzerindeki etkisi nedeniyle kanser tedavisinde multipl potansiyel hedefler arasında olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada tümör patogenezinde önemli olduğu bilinen COX2, ALDH1, ve p75 gen ürünü proteinlerin metastatik ve metastatik olmayan akciğerin küçük hücreli dışı karsinomlarında immunhistokimyasal yöntemle ekspresyonlarına bakılarak, bu ekspresyonlardaki olası farklılıkların metastaz potansiyeli ile ilişkili olup olmadığı, eğer gerek tümör tipi ile gerekse çalışılan bu gen ürünü proteinlerin birbirleri ile herhangi ilişkisi saptanabilirse bunun anlamlı olup olmadığı araştırmak için planlandı. Çalımaya 30 küçük hücreli dışı akciğer karsinom olgusu dahil edildi. COX2, ALDH1 ve p75 antikorları ile immünohistokimyasal inceleme yapıldı. Sonuçlar prognostik parametreler ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda bu belirteçlerle tümör tipi ve prognostik parametreler arasında belirgin bir ilişki saptanmamış olmakla birlikte bazı literatür verilerinden farklı olarak P75 ile küçük hücreli dışı akciğer karsinomları ve özellikle yassı hücreli karsinom arasında bir ilişki olduğu sonucuna varıldı. Ancak bu bulguların daha geniş serilerde daha farklı parametreler de eklenerek çalışılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common and fatal one of all other cancer types, in both men and women. It is classified as small cell and non-small cell, in terms of treatment and prognosis. Age, gender, pulmonary functions, the presence of concomitant disease, performance status of patient, the stage and type of the tumor, molecular biological factors and conditions associated with treatment are major factors of prognosis in non-small cell lung cancer. Over expression of COX2 contributes the progression of malignancy by several mechanisms, especially in adenocarcinoma members of non-small cell lung cancers. The activity of ALDH1 contributes the malign transformation of lung cells and ALDH1 is a potential antigen which may be important at targeted therapy by stem cell related functions, clinical significance and prognostic features of tumor. P75 is a protein derived from lens epithelium and important in the control of the micro-environment by regulating structural changes via expression of VEGFR-C at lymphatic vessels. It is thought that p75 is one of a potential target at tumor treatment because of the effect on tumor expressed VEGF and lymphangiogenesis. It will be investigated that; while looking the expressions of COX-2, ALDH1, SOX-2 and p75 gene product proteins in metastatic and non-metastatic small cell lung cancers by immunohistochemical methods, is there a relation between probable differences of these expressions and metastasis potential. If it is detected any relationship of these gene product proteins either with each others or tumor types, will also be researched that it is significant or not. 30 non small cell lung cancer case included to study. Immunohistochemical studies were performed with antibodies COX2, ALDH1 and P75. Results were compared with prognostic parameters. As well as, there was no marked relation detected between these reagents and tumor type and prognostic parameters in our study, distinctively by some litterateur datas, a relation was established between P75 and non- small cell lung cancer, especially squamous cell one. Altough it was concluded that, new studies are needed while adding new parameters with wide series of cases.