Pregabalin premedikasyonunun preoperatif anksiyolitik ve postoperatif analjezik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative anxiolytic and postoperative analgesic effects of pregabalin premedication
- Tez No: 386691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pregabalinin analjezik ve anksiyolitik etkinliği birarada taşıması nedeniyle son dönemde premedikasyonda kullanımı ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu prospektif randomize, çift kör ve plasebo kontrollü çalışmada, preoperatif pregabalinin elektif abdominal histerektomilerde anksiyete, hemodinamik parametreler, yan etkiler, postoperatif ağrı ve analjezik tüketimi üzerine etkilerini değerlendirdik. Hastalar rasgele 34 kişilik 2 gruba ayrıldı. Hastalara operasyondan 12 saat ve 1 saat önce pregabalin 150 mg (Pregabalin Grubu) veya plasebo (Kontrol Grubu) verildi. Hastalara preoperatif muayene sırasında ve operasyondan 1 saat önce STAI-I anksiyete ölçeği uygulandı. Her iki grupta, peroperatif hemodinamik parametreler, VAS ile postoperatif ağrı düzeyleri, morfin tüketimleri ve gelişen yan etkiler kaydedilerek analiz edildi. Tüm hastalar demografik veriler yönünden karşılaştırıldığında gruplararası fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
The studies about use of pregabalin for premedication have been recently carried out due to pregabalin has analgesic and anxiolytic effects together. In this prospective, randomized, double blind and placebo controlled study, we evaluated the effects of preoperative pregabalin on anxiety, hemodynamic parameters, side effects, postoperative pain and analgesic consumption in elective abdominal hysterectomies. The patients were randomlly separated into 34 patients of two groups. pregabalin 150 mg (Pregabalin Group) or placebo (Control Group) was given to the patients 12 and 1 hour before operation. STAI-I anxiety scale were performed to the patients during preoperative examination and 1 hour before operation. In both groups, intraoperative hemodynamic parameters, postoperative pain levels with VAS, morphine consumption and developing side effects were recorded and analyzed. When all patients were compared in terms of demographic data, no difference was found between groups.