Türk Anayasa Hukukunda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ifade özgürlüğü kavramının karşılaştırmalı bir incelemesi
A research of concept of the freedom of expression and comparison of the judgements of the Turkish Constitutional Judiciary with those of the European Court of Human Rights
- Tez No: 386734
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ KESER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
İfade özgürlüğü insanların en fazla ihtiyaç duyduğu haklardandır ve demokratik toplumun temel haklarından biridir. Birçok AİHM kararında ifade özgürlüğünün sadece lehte kabul edilen ya da zararsız veya ilgilenmeye değmez görünen bilgi ve düşünceler değil ayrıca devletin ve nüfusun bir bölümünün aleyhinde olan şok eden bilgi ve düşünceler içinde uygulanacağı belirtilmiştir. Bunlar demokratik toplumun olmazsa olmaz unsurlarından olan çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleridir.Seçilmiş temsilciler demokratik bir toplumun işlemesinde özel bir rol oynarlar ve onların medya aracılığıyla sıklıkla kamuya yorumda bulunmaya davet edilmeleri kendilerinden beklenen bir şeydir. Bu açıklamalar yanlış olabilir. Resmi görüşe ve statükoya karşı olan bir kişi, kendisine siyasi arenada bir yer bulabilmelidir. Diğerleri bu açıklamaya karşı toleranslı olmaları gerekir. Çünkü bu söylenmez ise doğruları da bulamayız. İfade özgürlüğü herkes için önemli olduğuna göre halkın seçilmiş bir temsilcisi için öncelikli önemlidir. Bu nedenle ifade özgürlüğü seçilmiş temsilciler için daha önemlidir. Bu çalışmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında belirtilen bu kararlarla, Anayasa Mahkemesi kararlarını karşılaştırmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression is the most needed right and it is one of the essential foundations of a democratic society. Many of decision of Europen Court of Human Rights consist the freedom of expression is aplicable not only to information or ideas that are favourably received or regarded as inoffensive or as a manner of indifference, but also to those that offend shock or disturb the state or any sector of the population. Such are demands of that pluralism, tolerance and open mindedness, without which there is no democratic society.Elective represantatives have a special role to play in the functioning of a democratic society and it is to be expected that they may frequently be called upon to give public comment through the media. This comment may be a wrong. A person opposed to official ideas and positions must be able to find a place in the political arena. Others must take tolerance this thought. Because if it cannot be told that, we can not find the true. While freedom of expression is important for everybody, it is especially important for an elected represantatives of the people. Therefore freedom of expression is more important for the Elective representatives. In this study, I tried to compare this decision of European Court of Human Rights and the Turkish Constitutional Court.