Bir e-ingilizce yardımcı ders kitabının öğrenci başarısına, tutumuna ve motivasyonuna etkisi
The effects of an e-english supplementary book on students' success, motivation and attitudes
- Tez No: 386735
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, web destekli e-İngilizce ders kitabının öğrenci başarısına, tutumuna ve motivasyonuna olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmış ve araştırma deneysel araştırma modeline dayalı olarak yürütülmüştür.Araştırmanın deneysel işlemleri 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi ve Gaziosmanpaşa Mevlana Anadolu Lisesi'ndeki 300 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Deney grubu öğrencileri web destekli yardımcı e-İngilizce ders kitabı ile ders işlerken, kontrol grubu öğrencileri aynı kitabı basılı materyal üzerinden takip etmişlerdir. Araştırma 2*3'lük karışık desen çerçevesinde planlanıp uygulanmıştır.Araştırma sürecinin başında öntestler ile deneklerin başarı, motivasyon ve tutum durumları belirlenmiştir. Denekler dört hafta boyunca düzenli olarak derslerini işlemişlerdir. Daha sonra uygulanan son testler ile deneklerin başarı, motivasyon ve tutum durumları tekrar ölçülmüştür.Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemelerinde ilişkisiz örneklemler t-testi (independent samples t-test), ilişkili örneklemler t-testi (paired samples t-test), tek faktör üzerinde tekrarlanmış ölçümler için ?İki Faktörlü Varyans? analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was realised to determine the effects of web assisted e-English helping books on students? success, motivation and attitudes.An experimental procedure of the research was operationalized on a group of students from Fatih Gelenbevi Anatolian High School and Gaziosmanpaşa Mevlana Anatolian High School. While experimental group were thought English with the e-English helping book, control group were thought with the printed version of the same book for four weeks. This study was planned and implemented in the form of 2*3 mixed design.Before beginnig the research pre-tests were used to determine the level of students? success, motivation and attitude and then the research was started. The learning activities took four weeks. After completing these activities the level of success, motivation and attitude the students have was measured.The data collected in this research were interpreted by using t-test for dependent samples, t-test for independent sample and ANOVA tecniques in SPSS 17.0 to determine the level of students? success, motivation and attitude.The findings of the study had been considered within the framework of sub-aims of the study and explained within the tables and also interpreted. At the end of the study, the suggestions developed that are based on the findings obtained were included.