Tercihli yemlemenin buzağıların besleme davranışları ve büyüme performansları üzerine etkileri
The effects of choice feeding on growth performance of dairy calves
  1. Tez No: 386737
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Çalışmada sütten kesim öncesinde tercihli yemleme uygulamasının buzağılarda büyüme performansına etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 20 adet erkek siyah alaca buzağı 1 haftalık yaşta benzer canlı ağırlıkta olacak şekilde 2 gruba ayrılmış ve gruplardan birisi tam yemleme (TMR: total mixed ration) ile yemlenmiş, diğer grup ise TMR' deki hammaddeleri serbest seçenek olarak eşzamanlı (Tercihli yemleme) almıştır. TMR' de Arpa, Mısır, Soya Fasulyesi Küspesi (SFK), Mısır Gluten Unu (MGU), Buğday Kepeği ve %20 oranında 1-2 cm öğütülmüş yonca kuru otu kullanılmıştır. Bütün buzağılar deneme boyunca 2 öğünde 4 L süt ve serbest su almışlardır. Bütün buzağılar serbest olarak yemlenmiştir.Tercihli yemlenen buzağıların seçtikleri rasyonlar TMR' ye göre önemli düzeyde hem hammadde hem de besin madde kompozisyonu bakımından önemli farklılık göstermişlerdir. TMR' de mısır, arpa, buğday kepeği, SFK, MGU ve yonca oranları sırasıyla %12, 42.56, 6.96, 5.92, 9.6 ve 20 iken buzağıların kendi tercih ettikleri rasyonda hammadde oranları 8,9, 6.89, 12.64, 49.56, 1.85 ve 10.09 (P0.05).Sonuç olarak mevcut çalışmada genç ve tecrübesiz olan buzağıların fizyolojik ve çevre koşullarındaki değişimlere uygun olarak değişen gereksinmelerini karşılayacak rasyonları seçebilecekleri gözlenmiş ve özellikle protein bakımından süt ikame yemine benzer rasyonlar oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effects of choice feeding on growth performance of dairy calf during pre-weaning period. 20 male Holstein calves were used and divided into two groups according to the birth weight. The first group was fed with TMR containing 20% alfalfa hay sized 1-2 cm. the second group (Choice Feeding, CF) was fed with feed ingredients (corn, barley, wheat bran, soybean meal, corn gluten meal and alfalfa hay) used in TMR separately, ad libitum and simultaneously. Study was commenced after 7 days old. All calves were received 4 L milk via pail in two meals along with solid feeds.Choice fed calves selected diets totally different from TMR in respect to ingredient and nutritional composition.TMR formulated with corn (12%), barley (42.56%), wheat bran (6.96%), soybean meal (SBM, 5.92%), corn gluten meal (CGM, 9.60%) and alfalfa hay (20%). However the diets selected by calves in choice feeding group contained 8,9%, 6.89%, 12.64%, 59.56%, 1.85% ve 10.09%, corn, barley, wheat bran SBM, CGM and alfalfa hay, respectively. Feeding method had no effect on overall performance of calves (P>0.05).In conclusion, inexperienced young calves have an innate good nutritional wisdom to cover their nutritional needs changing according to the environmental and physiological conditions. This ability allowed them to construct a diet similar to milk replacer especially in respect o protein content as well.