Bölgemizde Helikobakter pylori' nin ilk seçenek ampirik tedavisinde ardışık (Sequential) ve birleşik (Concomitant) protokollerin, diğer rejimlerle karşılaştırılması
Comparasion of sequential protocols with other regimens in the first choice of empirical treatment of Helicobacter pylori in our area
- Tez No: 386773
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KAYAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemizde HP prevalansı yüksek olup, % 70-85 oranındadır. HP eradikasyonunda, birçok tedavi protokolü olmakla beraber, her toplumda uygulanabilecek, ortak, mükemmel bir tedavi rejimi yoktur. Biz de bu çalışmada bölgemizde non-ülser dispepsili hastalar üzerinde toplam 5 rejimin eradikasyon başarılarını değerlendirdik.Materyal-Metod HP (+) ve non-ülser dispepsili toplam 500 hasta randomize edildi. 1. gruba Klaritromisin 500 mg 2x1, Amoksisilin 1000 mg 2x1 ve Pantoprazol 40 mg 2x1, (14 gün)-KAP; 2. gruba Amoksisilin 1000 mg 2 x 1, Metranidazol 500 mg 2x1, Pantoprazol 40 mg 2x1, (14 gün)-MAP; 3. gruba Bizmut 300 mg 4 x 1, Metranidazol 500 mg 3 x 1, Tetrasiklin 500 mg 4x1, Pantoprazol 40 mg 2x1 (14 gün); 4. gruba Amoksisilin 1000 mg 2 x 1, Pantoprazol 40 mg 2x1?5 gün, daha sonra Tetrasiklin 500 mg 4x1, Metranidazol 500 mg 2x1, Pantoprazol 40 mg 2x1?5 gün; 5. gruba da Tetrasiklin 500 mg 4x1, Amoksisilin 1000 mg 2x1, Metranidazol 500 mg tb 2x1 ve Pantoprazol 40 mg 2x1- 10 gün verildi. Sonuçlar ilaçsız 2 hafta sonra üre nefes testi ile değerlendirildi.Sonuçlar Per protokol eradikasyon oranları; KAP % 48.3, MAP % 54.2, Bizmut temelli protokol % 77.5, sequential protokol % 79.5 ve concomitant protokol % 83.7 idi. Intent-to-treat eradikasyon oranları; KAP % 42, MAP % 52, Bizmut temelli protokol % 62, sequential protokol % 71 ve concomitant protokol % 72 idi. Bizmut temelli, sequential ve concomitant protokolün eradikasyon başarısı, KAP ve MAP protokolüne göre istatistiksel olarak üstün bulundu.Tartışma Bölgemizde KAP ve MAP rejiminin eradikasyon başarısı düşüktür ve kullanımları tartışmalıdır. Diğer rejimlerin, HP' nin ampirik tedavisinde artık ilk seçenek olarak kullanılması tartışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (HP) prevalence is high in our country and about % 70-85. Although there are many avaliable HP eradication treatment protocols, there is no common, ideal treatment for all society. In our study, we evaluated the success of 5 eradication protocols on patients with non-ulcer dyspepsia.Material-Methods We randomized 500 patients with non-ulcer dyspepsia and HP positivity. Claritromicyn 500 mg 2x1, amoxycillin 1000 mg 2x1 and pantoprozol 40 mg 2x1 for 14 days-CAP was given to the first group; Amoxycillin 1000 mg 2x1, metronidazole 500 mg 2x1 and pantoprozol 40 mg 2x1 for 14 days-MAP was given to the second group; Bismuth 300 mg 4x1, metronidazole 500 mg 3x1, tetracycline 500 mg 4x1 and pantoprozol 40 mg 2x1 for 14 days was given to the third group ; fourth group was given amoxycillin 1000 mg 2x1 and pantoprozol 40 mg 2x1 for 5 days and then tetracycline 500 mg 4x1, metronidazole 500 mg 2x1 and pantoprozol 40 mg 2x1 for 5 days; fifth group was given tetracycline 500 mg 4x1, metronidazole 500 mg 2x1, amoxycillin 1000 mg 2x1 and pantoprozol 40 mg 2x1 for 10 days. The results were evaluated with urea-breath test after 2 weeks of treatment cessation.Results Per protocol eradication rates for each group are; % 48.3 for CAP, % 54.2 for MAP, % 77.5 for bismuth based protocol, % 79.5 for sequential protocol and % 83.7 for concomitant protocol. Intent-to-treat eradication rates are; % 42 for CAP, % 52 for MAP, % 62 for bismuth based protocol, % 71 for sequential protocol and % 72 for concomitant protocol. Eradication rates of bismuth based, sequential and concomitant protocols are statistically significant than CAP and MAP protocols.Discussion Eradication rates of CAP and MAP protocol is low in our region and their usage is contraversial. In the empirical treatment of HP, the other protocols should be discussed as a first line treatment.