Gastronomi imajı ve sosyal medyanın turistlerin ziyaret niyetlerine etkisi
Food image and the effect of social media on tourists'intentions to visit
- Tez No: 515045
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gastronomi turizmine olan ilginin gittikçe artmasıyla, turistler bir destinasyona ait yiyecek ve içecekleri deneyimlemek için seyahatler yapmakta, bu da turizm gelirlerini olumlu yönde etkilemektedir. Bu bakımdan destinasyonların sahip olduğu gastronomi imajları büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber hayatın hemen her alanını etkileyen sosyal medya, gastronomi turizmi için de büyük önem taşımaktadır. Turistler deneyimledikleri yiyecek ve içeceklerin paylaşımlarını sosyal medya üzerinden yapmakta, bu da diğer turistler üzerinde merak uyandırarak o yeri ziyaret etme kararlarına etki etmektedir. Bu nedenle bu araştırmada gastronomi imajı ve sosyal medyanın turistlerin ziyaret niyetlerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Facebook kullanıcılarına uygulanan çevrimiçi anket formu ile elde edilen veriler sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğunun yılda iki kez, yine önemli bir kısmının da yılda bir kez tatile çıktığı görülmüştür. Bir tatil yerine ait yiyecek içeceklerin o yeri ziyaret etme kararında büyük etkisi olduğu saptanmıştır. Katılımcıların ziyaret niyetlerini etkileyen ifadelerin faktör analizi neticesinde belirlenen“Gastronomi İmajının Ziyaret Niyetine Etkisi”ve“Sosyal Medyanın Ziyaret Niyetine Etkisi”adlı iki boyutun da ziyaret niyetleri üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Gastronomi turizmi bakımından hem gastronomi imajının hem de sosyal medyanın büyük önem taşıdığı görülmektedir. Bu nedenle destinasyonların bahsedilen iki konu üzerinde yapacakları çalışmalar ziyaret edilme oranlarında artışlar yaşanmasına olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
As a result of the growing interest in gastronomic tourism, tourists have been travelling to experience the indigenous food and beverages of a destination, thus affecting tourism income positively. In this respect, the gastronomic image of touristic destinations has great significance. That being said, social media, which affects almost all parts of life, is of huge importance for gastronomic tourism. On social media, tourists share the food and beverages they taste, which arouses curiosity in other tourists, affecting their decisions to visit that particular destination. In this research, it is aimed to determine the food image and the effect of social media on tourists' intentions to visit destinations. With the data collected from an online survey given to Facebook users, it can be said that most of the participants go on a vacation twice a year and a significant number of participants once a year. It has been determined that food and beverages have significant effects on the decision to visit a destination. Two different dimensions called“The Effect of Food image on the Intention to Visit”and“The Effect of Social Media on the Intention to Visit”, which have been determined as a result of a factor analysis of statements affecting the intention of visit of the participants, are seen to affect the intention of visiting particular places. It can be said that both social media and food image have significance for gastronomic tourism. Therefore the studies on both mentioned topics may result in an increase in the visitation rate.