Ankara koşullarında bazı korunga türlerinde görülen külleme hastalığı etmenlerinin belirlenmesi
Determination of the causal agents of powdery mildew disease occurring on some sainfoin species under ankara conditions
  1. Tez No: 386823
  2. Yazar: ARZU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ile Ankara koşullarında yetiştirilmekte olan bazı korunga türlerinde görülen külleme hastalığı etmenleri belirlenmiştir. 2009-2010 yıllarında Türkiye'nin değişik bölgelerinden elde edilen 43 korunga türü incelenmiştir. Bu türler içinde değişik bölgelerden alınan aynı türler de bulunmaktadır. Türkiye'den elde edilen toplam 88 tür incelenmiştir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığından elde edilen 20 korunga türü de külleme hastalığı yönünden incelenmiştir. Bu kısımda farklı bölgelerden gelen 31 tür incelenmiştir. Külleme hastalığına neden olan fungus etmenleri tespit edilmiştir. Korunga türleri üzerinde hastalık oluşturan külleme fungusları Erysiphe trifolii ve Leveillula taurica olarak bulunmuştur. Bu funguslardan Leveillula taurica daha yaygın olarak görülmüştür. Külleme hastalığına yakalanan korunga türleri ortaya konmuş ve bu korunga türleri arasında Türkiye ve dünya için yeni konukçular bulunmuştur. Ayrıca külleme hastalığına yakalanmayan türler de not edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the causal agents of powdery mildew disease occurring on some sainfoin species were determined under Ankara conditions. Forty three sainfoin species obtained from different regions of Turkey were examined during the years 2009 and 2010. Among these species, same species obtained from different areas were also examined. A total of 88 sainfoin species were examined from Turkey. In addition, 20 sainfoin species obtained from United States Department of Agriculture were also examined during these years. Among these species, same species obtained from different areas were also examined. A total of 31 sainfoin species were examined from Turkey and different countries. The causal agents of the powdery mildew disease were determined. Powdery mildew disease agents causing diseases on sainfoin species were found as Erysiphe trifolii and Leveillula taurica. The incidence of Leveillula taurica was the highest. Sainfoin species affected by the powdery mildew disease were recorded. Some of the sainfoin species are new hosts for these fungi for Turkey and the world. Some of the sainfoin species that powdery mildew disease was not observed also recorded.