İş sağlığı ve güvenliği alanında Kosova ile Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarının karşılaştırılması
Comparison of legislation republic of Kosovo and Turkey in the field of occupational health and safety
- Tez No: 386886
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı, İş hukuku ve İş sağlığı ve Güvenliği Hukuku alanında Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarının kıyaslanmasıdır. Kosova, Avrupa'nın ve dünyanın en yeni ülkelerinden biridir. 2008 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra, devlet kurumlarının ve hukuk sisteminin oluşturulması için önemli çabalar sarf edilmektedir. Bu durum, Kosova'daki hukuk sistemi, daha eski bir tarihsel geçmişe ve hukuk birikimine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti hukuk sistemi ile karşılaştırma yapılırken dikkate alınmalıdır. Bunun dışında, Avrupa Birliği'ne uyum süreci de önemli bir etkendir. Bu amaç, hem Kosova hem de Türkiye için geçerlidir. Her iki ülke de, yasalarının Avrupa Birliği Müktesebatına (acquis communautiare) uyumlu olması için çalışmalar yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare Kosovo legislation and the legislation in the Republic of Turkey in the field of Labour Law and Occupational Health and Safety. Kosovo is one of the youngest Europe's and world's countries. After declaring its independence on 2008, important efforts have been going on in consolidation of state institutions and and its legal system. This situation shall be viewed in the light of juxtaposition of Kosovo Legal System on one hand and the legal system of the Republic of Turkey on the other, the latter having an older historical background and legal knowledge. Apart from this, the harmonization process to the European Union is an important factor. This objective applies both to Kosovo and Turkey. Both countries, are working in order to comply its legislation with the acquis (acquis communautiare) of European Union.