İş sağlığı ve güvenliği alanında ulusal standartlar, mesleki yeterlilik ve kurumsal yapılanmanın önemi
Importance of institutional structure, vocational proficiency and national standards in occupational health and safety
- Tez No: 599385
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üretim süreci, bünyesinde fiziksel, kimyasal, biyolojik vb. birçok risk faktörünü bir arada barındırmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kültürünün çalışma hayatında kendine yer bulması ve sahiplenilmesi oranında bu risklerin zarar verici sonuçlarını en aza indirmek mümkün olmaktadır. Söz konusu kültür başta eğitim olmak üzere denetim ve standartlar üzerinden somutlaşmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği alanı; AÇSHB, İSGGM tarafından hazırlanan mevzuat ve hayata geçirilen eğitim, tanıtım ve organizasyon gibi farkındalık artırıcı etkinlikler ile Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan meslek standartları, ulusal yeterlilikler ve TSE tarafından yayımlanan standartlar ile disipline edilmektedir. Ülkemizde mesleki yeterlik, kurumsal yapılanma ve ulusal İSG standartları özelinde kapsamlı ve yeterli çalışmalar bulunmamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği alanındaki ulusal standartlar ile mesleki yeterliliklerin incelenerek kurumsal bir yapılanma içerisinde durum tespiti yapılması ve söz konusu hizmetlerin sunumunda etkinliği ve verimliliği artıracak önerilerde bulunulması amaçlarıyla işbu tez çalışması hazırlanmıştır. Sonuç olarak; MYK' nın belgelendirme çalışmaları sayesinde; çalışma hayatının İSG'yi benimsemesi ve sağlık ve güvenliğe verdiği önem artmaktadır aynı zamanda işverenlerin kalifiye işgücüne erişimi de sağlanarak, eğitimli, nitelikli işgücü sayesinde rekabet avantajında artış olmaktadır. Yapılan çalışma ile ileriye yönelik araştırmalar için detaylı bir hazırlık yapılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Production process contains so many risk factors together such as physical, chemical, biological. It is possible to minimize the damaging consequences of these risks in proportion to finding and taking part of occupational health and safety culture in the working life. This culture is embodied through especially by education than auditing and standards. Occupational health and safety field is disciplined by; the legislation prepared and the awareness raising activities such as training, promotion and organization realized by MFLSS, DGOHS, as well as occupational standards published by the Vocational Qualifications Authority, national qualifications and standards issued by TSE. There are not comprehensive and adequate studies in our country in terms of vocational qualifications, institutional structuring and national OHS standards. This thesis has been prepared with the aim of making due diligence within an institutional structure by examining the national standards and vocational qualifications in the field of occupational health and safety and making suggestions for increasing the efficiency and efficiency of the provision of these services. As a result; with the certification activities of VQA's; the adoption of OHS by the working life and the importance given to health and safety are increasing at the same time, by providing access to qualified labor force by employers increasing the competitive advantage by means of trained and qualified labor force. With this study, a detailed preparation will be made for future research.