Pamphylia bölgesi Roma Dönemi portreciliği
Roman portraiture of the pamphylian region
- Tez No: 386891
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HATİCE İNCİ DELEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 551
Özet
Bu tez kapsamında Pamphylia Bölgesi'nde bulunmuş olan, Antalya, Side ve Alanya müzelerinde yer alan tam plastik portreler ele alınmıştır. Tez, söz konusu eserlerin kapsamlı bir kataloğunu içermektedir. Portrelerin kontekstleri içinde değerlendirilmesiyle hem yapıların heykeltıraşlık programları belirlenmeye, hem de bu kontekstlerden heykellerin tarihlemesine ve kimi betimlediğinin anlaşılmasına katkıda bulunacak veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Pamphylia Bölgesi'nde bulunan portreler, heykel tipleri, üslup ve teknik özellikleri açısından bir bütün halinde değerlendirilmiştir. Benzerlikler ve farklılıklar saptanıp, tezin başlıca amacı olan, atölye kökenleri sorununa dair sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the present doctoral dissertation, the portraits which were discovered in the Pamphylian region and are preserved in the museums of Antalya, Side and Alanya are treated. The dissertation comprises a wide and detailed catalogue of the portraits. The portraits are examined within their contexts in order to define the sculptural programs of the buildings and to obtain data which could contribute to the dating and identification of the portraits. By examining the technical and stylistic features of the portraits found in the Pamphylian region as a whole, an attempt to determine the similarities and differences is made with an aim to define the sculptural workshops the differences the workshops, which is the main goal of the dissertation.