Maluliyet ve vazife maluliyeti
Invalidity and duty disabity
  1. Tez No: 386900
  2. Yazar: MEHMET BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu çalışmada, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile malullük hususunda getirilen ortak maluliyet modelinin, Kanun'un yürürlük tarihinden önceki dönemlerle karşılaştırması yapılmış, malullük aylığına ilişkin hükümlerini incelerken sigortalıların malullük aylığı bakımından daha önce tabi oldukları hükümlerle bundan sonra tabi olacakları hükümleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, malullüğün uzun vadeli sigorta kolları arasında yeri, önemi ve vazgeçilemezliği üzerinde durulmuş, malullük koşulları üzerinde Kanun öncesi dönem, yabancı ülke uygulamaları dikkate alınarak karşılaştırma yapılmıştır. Uygulamada çıkabilecek sorunlar ve bunlarla ilgili çözüm önerileri değerlendirerek çözüm bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a comparison has been made between the common invalidity model which has been put into effect with the social Insurance and Universal Health Insurance Law (Law Nr.5510) and the previous version of the model. While reviewing the provisions on invalidity pension, the previous and the current provisions which insurance holders are subjected to in means of invalidity pension have been compared. Additionally, thestudy has been focused on the importance and the inevitability of longterm insurance branches in means of invalidity and a comparison has been made between the previous and the current invalidity conditions, considering the foreign country practices. Solutions have been studied by considering the problems that may arise in practice and related solutions.