Türkiye'de medya ve politik klientalizm
Media and political clientelism in Turkey
  1. Tez No: 386927
  2. Yazar: MURAT SİNAN LAÇİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki medya sisteminin yapısal niteliklerinin karşılaştırmalı bir bakış ekseninde ortaya konmasıdır. Diğer bir deyişle bu çalışmada ulusal ve bölgesel medya sistemlerinin karakteristik özelliklerini karşılaştırmalı yaklaşım çerçevesinde ayırt etmeyi amaçlayan bir kuramsal perspektifin, Türkiye'nin medya sistemi bağlamında ele alınması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu karşılaştırmalı perspektif çerçevesinde ortaya konan Kutuplaşmış Çoğulcu Medya Sistemi Modeli'nin Türkiye'ye uygunluğu da sınanacaktır. Bu uygunluk sınanırken anahtar kavramlar olarak klientalizm ve klientalistik ağlar, çözümlemenin ilgili her noktasında göz önünde bulundurulmuştur. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde kitle iletişiminin ve kitle iletişim sistemlerine ilişkin karşılaştırmalı yaklaşımların bir tarihçesi aktarılmıştır. İkinci bölümde bu teze temel teşkil eden Daniel Hallin ve Paolo Mancini'nin çalışması, içerdiği temel kavramsal aparatlar, ayrımlar ve modeller ekseninde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde bu tarihsel, kavramsal ve kuramsal arka plan doğrultusunda Türkiye'nin siyasal sistemi, tarihi ve Türkiye'de basının/medyanın ana gelişim çizgileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise yarı yapılandırılmış görüşme yönteminin kullanıldığı alan araştırması verilerinin çözümlenmesi ve bu çözümleme ekseninde çalışmanın temel iddiasının sınanması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the structural qualifications of the media system in Turkey as part of a comparative analysis. In other words this study is going to deal with the media system in Turkey within the context of a theoretical perspective which purposes to distinguish the characteristic qualifications of national and regional media systems in a comparative view. Besides this study is going to examine the consistency of Turkey with the Polarized Pluralist Media System which have put within the frame of this comparative perspective. While its being done, clientelism and clientelist networks are going to be considered in all relevant contexts of the analysis as the key concepsts. With this design, the history of mass communication and the perceptions on the comparative communication systems is recounted in the first chapter of the study. In the second chapter, Daniel Hallin and Paolo Mancini's work which underlies the theoretical basis of this thesis is discussed in consideration of its main conceptual apparatus, distinctions and models. In accordance with this historical, conceptual and theoretical background, in the third chapter, Turkey's political system, history and the stages of developement of the Turkish media are overviewed. At last in the fourth chapter, there are the analyses of the datum of the field research practised with semi-structured interview and the testing of the main arguement of the thesis within the scope of this analyses.