İkili (dual) mesleki eğitim modeli: Ankara İli ikili (dual) eğitim uygulamalarında sosyal ortakların görüşleri
Dual vocational training system: The opinions of social partners in the applications of dual education in Ankara
  1. Tez No: 386940
  2. Yazar: ÖMER CAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sanayi devriminin gerçekleşmesinden sonra dünyada üretim sürecinin ve işgücü piyasalarının yeniden şekillenmesiyle birlikte kalkınma açısından ülkelerin üretimdeki önemli sorunlarından bir tanesi kalifiye işgücü ihtiyacı olmuştur. İşgücü piyasalarının istediği özelliklerde kalifiye işgücü yetişmesi büyük ölçüde ülkedeki mesleki eğitim sistemine bağlıdır. Sanayileşmekte olan ülkelerde önemi daha da artan mesleki eğitim sistemi son zamanlarda sıklıkla telaffuz edilen istihdam edilebilirlik kavramıyla birlikte düşünüldüğünde stratejik bir öneme sahip olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Almanya'da başlayıp pek çok ülke tarafından benimsenen dual mesleki eğitim sisteminin istihdam edilebilirliğe katkısı ve genç işsizlik sorununa etkisinin değerlendirilmesi, yapılan alan araştırmasıyla da Türkiye'deki dual mesleki eğitim sistemindeki mevcut durumun ve uygulamadaki sorunların tespit edilmesidir. Çalışmada yer alan araştırma nitel görüşme şeklinde gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Ankara ili ikili mesleki eğitim merkezi yöneticileri ve bu merkezlerin işbirliği yaptığı firma yöneticileri ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de uygulanan dual mesleki eğitim sistemi uygulamasındaki eğitim süreci incelenmiş, bu sistemin avantajları ve zorlukları üzerinde durularak eğitim sonunda firmaların mezun öğrencileri nasıl değerlendirdiği ve mezunlara sağlanan kariyer fırsatları tespit edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda mevzuatta birçok aksaklık yaşamalarına rağmen işgücü piyasalarının talep tarafını oluşturan işverenlerin dual mesleki eğitim sistemini oldukça önemsedikleri görülmüş ve bu sistemin ülke çapında yaygınlaştırılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
After the ındustrial revolution, with the reshaping of production process and work force market in the world, one of the most important problems of the countries regarding the development has been the need for qualified work force. Raising the qualified work force having the skilled qualifications wanted by work force market mostly depends on the vocational education system in the country. In the countries, having their industrializing period, the vocational education system has been much more strategically important when it is thought together with the concept employment pronounced frequently nowadays. The goal of this study is to determine the contribution of dual vocational education system staeted in Germany and adopted by many countries to the employment process, the evaluation of the influence of this system to the young unemployment problem and with the field research done in this study, the investigation of of existing dual vocational education system condition in Turkey and the problems in application. The research in this study is realized by qualitative negotiations. The negotiations are done with the directors of dual vocational education center in the structure of National Educational Ministry in Ankara and with the firm administrators cooperating with these centers. In this research, the education period in dual vocational education system applied in Turkey is examined and at the same time the pros and the difficulties of this system and the career opportunities offered to the graduated students and how the firms evaluate the graduated students at the end of the education are evaluated. The datas obtained are evaluated with the descriptive analysis technique. At the end of the research, although employers forming the demand part of work force market, have a lot of troubles while laws are considered, it is seen that dual vocational education system has been very essential for them and the need for becoming widespread of this system is understood.