Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencilerinin bölüme bölüme girişteki müziksel başarılarıyla birinci yıl sonundaki müziksel başarılarının karşılaştırılarak incelenmesi
The success comparison ananalysis of the music Department Students of The Faculty of Education Uludag University at the beginning and end of their first year of instruction
- Tez No: 386970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada Uludag üniversaesi Egitim Fakültesi Müzik Egitimi Bölümü ögrencilerinin Bölüm'e girişteki müziksel başarıları ile birinci yıl sonundaki müziksel basarıları karşılaştırılarak incelenmiştir. Genel müziksel başarının belirlenmesinde, müziksel işitme, söyleme ve çalma alanlarında ögrencilerin almış oldukları başarı puanları esas alınmış ve korelasyon işlemi yapılmıştır. Elde edilen bulgular dogrultusunda degişkenler arasındaki ilişkilerin dere cesini, yönünü ve nasıl bir gelişme gösterdiğini belirten tablo ve grafikler oluşturulmuştur. Sonuç olarak; ögrencilerin Bölüm'e girişteki müziksel başarıları ile birinci yıl sonundaki müziksel başarıları arasındaki iliskinin yeterli düzeyde olmadıgı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study ıs to compare and analyse the success of the musi c department students of faculty of education, Uludag University at beginning and end of their first year of instruction. The grades of the studens in the fids of musical audıtion, vocal and enstrumental perforınanse were accepted as a base in determinig the general musikal success; correlation between the variants was made. In accordance wıth the data obtaıned, a charet and graph were formede showing the degree, direktion and development between the variants. As a result, it has been found that the students 'musical success at the beginning and end of their first of instruction is not satisfactory.