Küçük işletmelerde finansman sorunları ve çözüm önerileri
Financial problems and solutions in small enterprises
  1. Tez No: 386972
  2. Yazar: VEHBİ UĞUR TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde küçük ölçekli işletmelerin ülke ekonomisinde bulundukları yer ve oynadıkları rol farkedilmiş ve bunların ekonomik istikrar ve gelişmenin sağlanmasında vazgeçilmez bir araç ve itici güç oldukları anlaşılmıştır. Ancak, söz konusu işletmelerin ekonomik kalkınmada işlevlerini tam olarak yerine getirebilmeleri her zaman mümkün olamamaktadır. Bu da gerek işletmelerin kendilerinden kaynaklanan, gerekse kontrolleri dışında karşılaştıkları bir takım sorunlarının bulunmasına bağlanabilir. Ekonomide önemli bir işlevi olan küçük işletmelerin sorunları pek çoktur. Ancak bunlar ya doğrudan, ya da dolaylı yoldan finansman sorununda birleşmekte ve bu sorunun diğerlerine göre önemini artırmaktadır. İşte bu nedenle bu çalışmada küçük işletmelerin finansman sorunları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To day, the role of small enterprises as a propollent power and a stabilization tool in the national economy has been recognized. However, small enterprises can not achieve their functions completely in economic development all the time. The reasons can be related to enterperises theirselves and some other problems that can not be controlled by them. Small enterprises that have important role in the economy has many different problems. But those problems get together directly or indirectly within the financial problem and carry over this problem to the more important level than the others. For that reason, financial problems of small enterprises was taken into consideration and studied.