Fırçasız DC motorların anahtarlamalı buck tipi regülatör ile hız kontrolü
Speed control pf brushless DC motors byusing switching buck regulator
- Tez No: 38698
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT DALDABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, fırçasız de motorların yapısı, karakteristiği, çalışma yöntemleri, hız kontrolü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, elektrik motorları kontrolünün gerekliliğinden bahsedilmiş ve elektrik motorlarının genel sınıflandırılması yapılarak fırçasız de motorlarla diğer motor grupları karşılaştırmıştır. İkinci bölümde, fırçasız de motorun karakteristiği, yapısı ve komutasyon sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, fırçasız de motorun çalışma yöntemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise fırçasız de motorda hız-tork kontrolü ve güç devresi teorik ve uygulamalı olarak çalışılmıştır. Son bölümde de sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the fundamental structure, driving principles and speed control of brushless dc motors have been studied theoretically and practically. In the first part, the necessities of the control of electrical machines have been mentioned and general classification of electric motors has been made and also brushless dc motors have been compared with other electrical motor groups. In the second part, characteristic and fundamental structure of brushless dc motors and commutation systems have been examined. Third part presented the driving principles of brushless dc motors. In the fourth part, speed control, tork and power circuit of brushless dc motors have been studied theoretically and practically In the concluding chapter, the results are summarized.