Çukurova tarımsal araştırma enstitüsünde geliştirilen yerli etlik piliçlerde karkas özelliklerinin ağırlık, yaş ve cinsiyete göre değişimi
- Tez No: 38699
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. NAZIM ULUOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
62 6. ÖZET Bu çalışma, derişik yaş gruplarındaki farklı 3 ağırlık grubundan alınan erkek ve dişi bireylerde karkas özelliklerindeki değişimi saptamak amacıyla yapılmıştır. Kesim ile ilgili değerlendirmeler, canlı hayvan, baş, yenilemeyen iç organlar, ayak ve sıcak karkas ağırlıkları üzerinde yapılmıştır. Karkas 11e ilgili değerlendirmeler ise soğuk karkas, yenilebilen iç organlar, kanat, but, göğüs, boyun, sırt üzerinde olmuştur. Araştırmanın hayvan materyalini, Çukurova Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen yerli etlik piliç ebeveyn hatlarından elde edilen döller oluşturmuştur. Araştırma sürüsünde, kuruluşun üretim sürüleri 1ç1n uyguladığı program izlenmiştir. 42, 45, 49, 52 ve 56' inci gün olarak seçilen kesim günlerinde, sürüden örnekleme yöntemi 11e erkek ve dişilere ait ortalama canlı ağırlıklar belirlenmiştir. Bu ortalama değerlere göre her 1k1 eşeyden ağır, orta ve hafif olmak üzere 3 ağırlık grubu oluşturulmuştur. Her 1k1 eşeyden ve her ağırlık grubundan 9 'ar birey rastgele seçilerek toplam 27 dişi ve 27 erkek, kesim ve karkas değerlendirmesi için ayrılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiki analizleri spss paket programı 11e % 5 önem seviyesinde, çoklu karşılaştırmalar Duncan Testi 11e yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde sıcak ve soğuk karkas randıman değerleri 11e göğüs, but, boyun, sırt, kanat gibi ana parça ağırlıkları ve bunların karkastaki yüzdeleri üzerinde ağırlık grubu, yaş ve cinsiyetin etkisi 1 stat 1st 1 k 1 olarak önemsiz bulunmuştur. Çalışmada değerlendirmeye alınan yenilebilir ve yenilemeyen 1ç organ ağırlıkları, karın 1ç1 yağ varlığı, uzunluk ve genişlik ile ilgili ölçümlerde de ağırlık grubu, yaş ve cinsiyetin etkisinin istatistik 1 olarak önemli olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
63 7. SUMMARY This study was carried out to determine the effects of welgnt, age and sex on carcass characters of broilers Droduced 1n the Agricultural Research Instltue of Çukurova. Live weight, head, non-edible Darts tlntensine etc.) and food intake re Seated to slaughter values were studied wn1 le edible parts (giblet), wings, drumstics, breast, neck, back and carcass percentages releated to carcass values were determined. Animal materials were obtained from broiler's stocks of the Agricultural Research Instltue of Çukurova. In this research, the same production programme used by Agricultural Research Institue of Çukurova for production was applied to research flocks. Average live weights, of male and female selected as random samples were determined on the slaughter ages of 42.,45.,49.,52. and 56. days according to average weights, three weight groups named heavy, normal and light were established for per sex. 27 male and 27 female, 1n total, selected as random samples from two sexes and all three weight groups were used to determine on slaughter and carcass charecters. The data obtained 1n the experiment were analysed statlstlcaly using spss/pc package and Duncan's test was used to Identify significant differences among the treatment means. At the end of the experiment 1t was found that weight groups, ages and sexes had no significant effect on carcass percentages and main parts of carcass such as breast, drumstick, neck, back and wings weights and their percentages in the carcass. Therefore, weight groups, ages sexes also had no significant effects on weights of edible and non-ed1ble parts, abdominal fat content, and tne mesurements related to lengths and wideness.