Servikal sitolojileri anormal ve normal saptanan hastalarda yapılan HPV DNA testinin servikal intraepitelyal neoplazileri belirlemedeki önemi
The importance of HPV DNA test, done with patients whom cervical cytology results detected abnormal and normal, in determining cervical intraepithelial neoplasia
- Tez No: 386990
- Danışmanlar: DR. CEM DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızdaki amaç polikliniğimize başvuran hastaların servikal smear sonuçlarını, servikal kanserin olası risk faktörlerine göre değerlendirmek, servikal smeari anormal saptanan hastalarda serviksin kolposkopik görünümlerini tanımlamak ve servikal intraepitelyal lezyon düşünülen bulgulardan kolposkopi eşliğinde biyopsi almak ve servikal smeari anormal olan hastalardan alınan servikal sürüntüde HPV-DNA sının ve servikal intraepitelyal lezyonı önceden belirleyebilme durumunu ortaya koymaktır. Bu .çalışma Şubat 2006- Aralık 2007 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, jinekoloji polikliniğine başvuran ve alınan servikal smear sonucunda anormal sitoloji (ASCUS, ASC-H, LSIL, HSIL, AGC) saptanan 178 hasta ile servikal smear sonucunda normal saptanan 70 hasta çalışma grubu olarak kabul edildi. Vakaların tümünden yaş, meslek, gebelk sayısı, partner sayısı, kondom-OKS-RİA kullanımı, menapoz durumu, eğitim durumu, sigara kullanım öyküsü, geçirilmiş müdahale olup olmadığı hakkında bilgiler alındı. Anormal servikal smear sonucu olan tüm hastalar a kolposkopi uygulandı. Aseto-beyaz alnların ve damarsal patolojilerin yeri tepit edildi. Asetobeyaz, mozaik, punktasyon, erozyon, lökoplaki, atipik damarlanma ve iyot tutmayan alanlardan biyopsi alındı. Anormal servikal smear sonucu olan vakaların tümüne ve benzer epidemiyolojik özelliklere sahip normal servikal smear sonucu olanlara PCR ile HPV-DNA bakıldı. Çalışmaya alınan tüm olguların Pap test sonuçları değerlendirildi.Buna göre 2 olgu AGC (%1.1), 3 olgu HSIL (%1.7), 6 olgu ASC-H (%3.4), 32 olgu LSIL (%16), 35 olgu ASCUS (%75.8), 70 olgu normal saptandı. Hasta yaşlarının ortalaması 41 olup, 22 ile 57 arasında dağılmaktadır. ASC-US sonuçlarının %66'sı 31-45 yaş grubunda idi.Tüm anormal papa test sonuçları dikkate alındığında bu olgularda HPV test (+)'liği %35 iken, normal pap test sonucu olup HPV test bakılan olguların %31'inde HPV test (+) bulunmuştur. ASC-US lezyonu olan %34.8'de (47 olgu), ASC-H lezyonlarının %66.6'de (4 olgu), LSIL lezyonlarının %66.6'de (2 olgu), HSIL lezyonlarının %31.2'de (10 olgu), HPV test (+) iken, AGC lezyonlarının hepsinde test (-) olarak bulunmuştur. HPV tip 16 saptananlarda; CIN 2-3 için sensitivite %14,6, spesifite %89,9 pozitif prediktif değer %56,8, negatif prediktif değer %48,7 bulundu. Sonuç olarak; anormal sitoloji saptananlara HPV DNA eklenmesi saptanan CIN 2-3 oranını düşürmektedir, HPV DNA tiplemesi yardımcı olarak kullanılmalı ve bu hastalara kolposkopi eşliğinde biyopsi yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the first half of the 20th century, death from cervical cancer was more common than any other cancer type in USA. In 1940, with introducing of the Papanicolau method, the diagnosis and treatment of preinvasive lesions become possible. Even though the risk factors of invasive cervical cancer and precursor lesions are similar, the association between risk factors and invasive disease observed more certain (1). These risk factors are; low socio-economic conditions, race (e.g. black, hispanic, Vietnamese), early age at first coitus, HPV infection, smoking and immunosuppression. In our study, we also analyzed cytological results of our outpatients according to epidemiological data. We investigated the risk factors of cervical cancer and preinvasive lesions. Furthermore, we evaluated the importance of HPV DNA test for diagnosis of preinvasive lesions and its relation to colonoscopic findings. Finally, we reviewed the cytologic-histologic correlation of HPV DNA test.