Erken term bebekler ile term bebeklerin erken yenidoğan dönemindeki morbidite ve mortalitelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 635508
  2. Yazar: EREN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SİNAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Erken term dönemde doğan bebeklerin, term dönemde doğan bebeklere kıyasla erken yenidoğan dönemindeki mortalite ve morbiditelerini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı ve retrospektif olarak gerçekleştirildi. 01.01.2016 ile 01.01.2019 yılları arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğan 8393 bebek çalışmaya dahil edildi. Erken term bebeklerin erken yenidoğan döneminde ki mortalite ve morbiditeler (canlandırma ihtiyacı, solunumsal morbiditeler, gastrointestinal sistem bulguları, metabolik sorunlar, hematolojik problemler, hiperbilirubinemi, sepsis, yenidoğan ünitesine yatış ihtiyacı, yatış süresi gibi) ile ilişkili sonuçları term bebeklerle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 8393 bebeğin %40.8'i erken term %59,2'si ise term dönemde doğdu. Erken term bebeklerde canlandırma ihtiyacı, solunumsal problemler, beslenme intoleransı, hastane yatış ihtiyacı ve uzamış yatış süresi term bebeklere göre anlamlı yüksek saptandı. İki grup arasında sepsis, hiperbilirubinemi, hipoglisemi, hipokalsemi, hipernatremi, hematolojik problemler gibi morbiditeler ve mortalite açısından anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Erken term bebekler erken yenidoğan döneminde term gruba kıyasla morbiditeler açısından artmış riske sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To assess the neonatal mortality and morbidity risk in early term newborn compared with term newborn in the early neonatal period. Methods: An observational, descriptive, and retrospective study design was used. A total of 8393 cases were included who fulfilled the study criteria and born during the third-year period between 01.01.2016 and 01.01.2019 at Şişli Hamidiye Etfal Research and Education Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. The outcome of neonates that mortality and morbidities (need for resuscitation, respiratory support, respiratory morbidities, hyperbilirubinemia, sepsis, metabolic disturbances, gastrointestinal system findings, duration of hospitalization and need for admission to the neonatal intensive care unit) delivered at early term was compared to that of neonates delivered at term in the early neonatal period. Results: Of the 8393 newborns included in the study, 40.8% were born in the early term period, and 59.2% were born in the term period. Early term newborns were at higher risk for need for resuscitation, respiratory morbidity, respiratory support, feeding difficulties, NICU admission, higher rates of prolonged hospital stay. There was no difference between the two groups in terms of mortalities, sepsis workup, hypocalcemia, hypoglycemia, hypernatremia, hyperbilirubinemia, and hematological disorders. Conclusion: Early term newborn is associated with an increased risk of neoanatal morbidity in the early neonatal period.