Doğumhanede son bir yılda uygulanmış olan ağrısız doğum uygulamalarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of the pain-free delivery practices performed at the delivery room last year
- Tez No: 487253
- Danışmanlar: PROF. ABDURRAHİM DERBENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kadınların hayatları boyunca yaşayabilecekleri en şiddetli ağrılardan biri doğum ağrısıdır. Epidural analjezi tekniği, doğum travayı sırasında oluşan ağrıyı giderebildiği gibi, annenin doğum olayına hem fiziksel hem de duygusal olarak katılmasını sağladığından günümüzde en fazla kabul gören doğum analjezisi yöntemidir (1,2). Çalışmamızın amacı epidural analjezinin anne, fetüs ve doğum eylemi üzerine etkisini araştırmaktı. 2015-2016 yılları arasında epidural doğum analjezisi uygulanan gebelerin dosyaları retrospektif olarak incelendi. Gebelerin demografik verileri, hemodinamik parametreleri, çocuk kalp atım sayıları, APGAR skorları, doğumun birinci ve ikinci evre süreleri, yardımlı doğum oranları, sezaryen oranları, yan etkiler, verilen ilaç doz ve sayıları, VAS değerleri, memnuniyet dereceleri incelendi. Epidural analjezi ile bupivakain ve fentanil kombinasyonu uygulanan gebelerde hemodinamik parametrelerde anormal değişiklik, yardımlı doğum sıklığı ve sezaryen oranında artış gözlemlemedik. Gebelerde yüksek oranda iyi analjezik etki elde edildiği ve doğum analjezisinden memnuniyet oranının oldukça yüksek olduğu bulundu. Epidural analjezinin çocuk kalp atım sayısıyla, 1. ve 5. dk APGAR skorlarına etkisi olmadığı gözlemlendi. Doğumun 1. ve 2. evresini uzatmamakla birlikte, fetüs üzerine yan etkisi olmadığı ve maternal yan etkilerin de düşük doz lokal anestezik ile opioid kombinasyonu sayesinde oldukça düşük olduğu görüldü. Sonuç olarak, annede yoğun ağrı ve strese yol açan doğum sırasında, epidural analjezi uygulanması, uzman kişiler tarafından, uygun hastaya, uygun zamanlama ile yapıldığı takdirde annedeki ağrıyı azaltarak memnuniyeti yüksek, rahat bir doğum sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
One of the most severe pain that women can experience throughout their lives is birth pain. Epidural analgesia technique is the accepted method of labor analgesia in today's world because it allows the mother to participate both physically and emotionally, as well as relieving the pain that may occur during labor (1,2). The aim of our study was to investigate the effect of epidural analgesia on mother, fetus and labor. The files of the patients who underwent epidural analgesia between 2015-2016 were retrospectively reviewed. Demographic data, hemodynamic parameters, pediatric heart rate, APGAR scores, first and second phase durations of birth, assisted delivery rates, cesarean rates, side effects, drug doses and numbers, VAS values, satisfaction ratings of pregnancies were examined. We did not observe any abnormal change in hemodynamic parameters, any increase in the frequency of assisted labor, any increase in the rate of cesarean section in the cases of bupivacaine and fentanyl combination with epidural analgesia. The pregnancies were also found to have good analgesic effect at high doses and a high rate of satisfaction with labor analgesia. It was observed that epidural analgesia had no effect on APGAR scores of 1 and 5 min with the number of child's heart rate. It was seen that with no prolongation on the first and second stages of labour, there was no side effect on the fetus and the maternal side effects were very low due to the combination of low dose local anesthetic and opioid. As a result, using epidural analgesia during labour, provides excellent maternal pain relief and a comfortable delivery with increased satisfaction of the patient; if labour analgesia has been done by experienced anesthesiologist on appropriate patient,with appropriate timing