Development of novel bio-based methods for inhibition of plant pathogens
Bitki patojenlerinin inhibisyonu için biyotabanlı yöntemler geliştirilmesi
  1. Tez No: 387131
  2. Yazar: DERYA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEMENİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında taze meyve ve sebzelerin bozulmasını engelleyecek bir muhafaza yöntemi geliştirmek amacıyla normalde insan patojeni olan bakterilerin gıdalarda üremesini önlemek için kullanılan antimikrobiyel paketleme Pseudomonas syringae, Erwinia amylovora, Xanthomonas vesicatoria and Erwinia carotovora gibi bitki patojenlerini inhibe etmek üzere uyarlanmıştır. Bu amaçla yenilebilir zein filmler içerisine gallik asit (GA), sinnamik asit (CA), vanillik asit (VA) gibi fenolik asitler; karvakrol (CAR), timol (THY), eugenol (EUG) ve sitral (CIT) gibi esansiyel yağlar ve karanfil, enginar, kekik ve ceviz kabuğu fenolik ekstraktları ilave edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre zein filmler içerisine 1 ile 4 mg/cm2 arasında fenolik asit ilavesi tüm bitki patojenleri üzerinde inhibisyon etkisi oluştururken, esansiyel yağlarda 2 ile 4 mg/cm2 ve karanfil ekstraktında ise 4 ile 8 mg/cm2 ekstrakt ilavesi P. syringae hariç diğer bakteriler üzerinde antimikrobiyel etki göstermiştir. Karanfil ekstraktında HPLC kullanılarak gerçekleştirilen testlerle bu ekstraktın etkili bir bitki patojeni olan gallik asitçe zengin olduğu tesbit edilmiştir. Kullanılan doğal maddeler ve ekstraktlar filmlerin mekaniki özellikleri ve morfolojisinde kayda değer değişikliklere neden olmaktadır. Bu tez çalışmasıyla literatürde ilk kez antimikrobiyel ambalajlamanın bitki patojenlerine karşı kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to develop a post-harvest bio-based preservation method for spoilage of fresh fruits and vegetables, antimicrobial packaging commonly applied for inhibition of human pathogenic bacteria was adapted for inhibition of plant pathogenic bacteria including Pseudomonas syringae, Erwinia amylovora, Xanthomonas vesicatoria and Erwinia carotovora. The zein based films were developed by incorporation of pure phenolic acids such as gallic acid (GA), cinnamic acid (CA), vanillic acid (VA); essential oils such as carvacrol (CAR), thymol (THY), eugenol (EUG) and citral (CIT) and phenolic extracts obtained from clove, artichoke, oregano and walnut shells into film forming solutions. The films containing phenolic acids between 1 and 4 mg/cm2 were effective on all bacteria. Essential oils at concentrations between 2 and 4 mg/cm2 and clove extract at concentrations between 4 and 8 mg/cm2 were found effective against pathogens except P. syringae. The HPLC analysis showed that the clove extracts owe its inhibitory activity to high concentration of GA which is a potent antimicrobial. The incorporation of natural compounds and extracts into films caused significant changes in morphologies and mechanical properties of films. This thesis showed the good potential of antimicrobial films against plant pathogens for the first time in the literature.