Urban change dynamics: İzmir case, 1927-2010
Kentsel değişim dinamikleri: İzmir örneği, 1927-2010
  1. Tez No: 387145
  2. Yazar: SAYGIN CAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada nüfus değişimi temel alınarak kentsel değişim - büyüme ve küçülme - süreçleri incelenmiştir. İnceleme birimi ilçelerdir. Türkiye geneli için 957 ilçeyi içeren keşifsel araştırma ardından, İzmir örneği 30 ilçesiyle birlikte incelenmiştir. Veri olarak toplam, kent ve kır nüfusları kullanılmıştır. Zaman serisi 1927-2010 dönemini kapsamaktadır. 2008-2012 dönemi de güncel dönem olarak ele alınmıştır. Ortaya çıkan bulgulara göre, Türkiye'de toplam büyüme altında ilçeler ölçeğinde farklı süreçler sergilenmektedir. Nüfus daha çok kentsel merkezlere yığılmakta, bu kentsel büyüme sürecinde kırsal çözülme yaşanmaktadır. Kırsalda çözülme süreci, Türkiye geneli görüntüsüne göre ilçeler özelinde çok daha ağır biçimde deneyimlenmektedir. Bu dinamik özellikle İç Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde çarpıcıdır. Tarihsel olarak ise 1990 sonrasında çözülme hızlanmaktadır. Bu durumun ülke düzeyindeki ekonomi, tarım ve kırsal politikalarla ilgili olduğu değerlendirilmektedir. Olası tahminlerin aksine, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri benzer küçülme dinamiklerini sergilememektedir. Burada hala ülke ortalamalarının üzerinde seyreden doğum oranları ile nispeten yavaşlayan göçün etkili olduğu değerlendirilmektedir. İzmir örneğinde dört temel kentsel değişim dinamiği tespit edilmiştir. Kent nüfusunu barındıran anakent ilçeler hızlı büyüme göstermişlerdir. Merkez çevresindeki Aliağa, Torbalı, Kemalpaşa gibi sanayi barındıran ilçeler, inceleme dönemi boyunca yüksek büyüme sergilemişlerdir. Şehre nispeten uzak, kırsal nitelikte ve ekonomisi tarım ağırlığına sahip ilçeler için küçülme kronik hal almıştır. Hem geçmiş dönem hem de güncel dönem analizlerde beliren bu dinamik, değerli havzalara ve tarımsal potansiyele sahip İzmir için olumsuzluk arz etmektedir. Diğer yandan, tatil beldesi niteliğine sahip kıyı ilçeleri, özellikle 1980 sonrasında çok hızlı büyüme performansları göstermiştir. Tanımlanan dinamiklerin sebepleri ve sonuçlarının yerleşme özelinde yapılacak araştırmalarla aydınlatılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe urban change dynamics, especially growth and decline processes of settlements, by analysing population change. The geographical unit of analysis is districts and the data used is population statistics. Before studying İzmir, an extensive research is performed for Turkey with its 957 districts. Time series analysis involve the periods 1927-2010 and 2008-2012 as a more recent period. The findings reveal that, apart from total growth picture of Turkey, the processes experienced by districts diversify. The population agglomerates to urban centres, and this process coupled by rural population loss. Heavy rural decline of districts is especially evident in Interior Anatolia and Eastern Black Sea regions. After 1990s, in relation with some national policies, the process seems accelerated. In contrast with general expectations, Eastern and South-Eastern regions do not exhibit resembling dynamics of decline, owing to fertility rates relatively higher and lowering out-migration rates. In İzmir, four main dynamics of urban change are identified. First is rapid and consistent growth of central metropolitan districts. At the same time, industrial districts proximal to city exhibited high rates of growth. Decline is a persistent issue for distant districts with economies based on agriculture. This has critical importance for İzmir, as a city having considerable agricultural resources. On the other hand, coastal districts having the characteristics of more or less holiday destinations revealed sharp growth especially after 1980s. The reasons and consequences of described dynamics are many. These need investigation by further studies with a stronger focus on local facts.