KOAH'lı hastalarda pnömokok aşısının alt solunum yolu enfeksiyonundan korumadaki etkinliği ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
Effectiveness of pneumococcal vaccine on protection from lower respiratory tract infections and effect on quality of life in COPT patients
  1. Tez No: 387188
  2. Yazar: DİLBER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tamamen geri dönüsümlü olmayan hava yolu kısıtlaması ile karakterize bir hastalıktır. Alevlenmeler KOAH'lılarda solunum fonksiyonlarında hızlı azalmaya yol açabileceğinden hastalığın ilerlemesinde rol oynar. Tekrarlayan alevlenmeler yasam kalitesinde bozulmaya, solunum yetmezliği ile birlikte olduklarında ise erken mortaliteye yol açabilmektedir. Böylece alevlenmelerin önemini daha da arttırmaktadır. KOAH alevlenmelerinin %70- 80'nin solunumsal enfeksiyonlar nedeni ile olustuğu tahmin edilmektedir. Arastırmamızda KOAH'lı hastalarda pnömokok asısının KOAH alevlenme, KOAH nedeni ile hastaneye yatıs sayısı ve süresi, KOAH nedeni ile acil servise basvuru ve KOAH nedeni ile antibiyotik kullanımına olan etkisini incelemeyi ve plasebo grubu ile karsılastırmayı amaçladık. Buna ek olarak pnömokok asısının KOAH'lı hastalarda sağlıkla iliskili yasam kalitesine olan etkilerini yasam kalitesi anketlerini kullanarak incelemeyi amaçladık. Arastırma popülasyonu; pnömokok asısı ile asılanan 116 KOAH'lı hastanın olusturduğu çalısma grubu ve serum fizyolojik ile asılanan 28 KOAH'lı hastanın olusturduğu kontrol grubundan olustu. Hastalara bazal geçisli dispne indeksi ve St George Respiratory Questionnaire (SGRQ) arastırmanın baslangıcında; geçisli dispne indeksi ve SGRQ 3.,12. ve 24. aylarda uygulanarak sağlıkla iliskili yasam kaliteleri takip edildi. Hastaların 3. 12. ve 24. ay kontrollerinde KOAH alevlenme, KOAH nedeni ile hastaneye yatıs sayısı ve yatıs süresi, KOAH nedeni ile acil servise basvuru ve KOAH nedeni ile asılanan KOAH'lılarda antibiyotik kullanımı olup olmadığı sorularak kayıt edildi. grubunda daha az olarak bulundu. Sadece 65 yas üstü hastalara bakıldığında bu bulgulara ek olarak 2. yılın sonunda KOAH nedeni ile hastaneye yatıs sayısı asılanan KOAH'lılarda daha az bulundu. FEV1
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a disease characterized by airflow obstruction that is not fully reversible. COPD exacerbations by causing rapid decline in pulmonary functions play role in the progression of disease. Repeated exacerbations can cause deterioration in quality of life and early mortality when is related to respiratory failure. In fact importance of exacerbation is increased. Seventy-eighty percent of COPD exacerbations are estimated to occur due to respiratory infections. We aimed to evaluate the effect of pneumococcal vaccination in COPD patients on exacerbation, hospitalization, duration of hospitalization, emergency service visits and antibiotic usage due to COPD and to compare the changes on these parameters with the placebo group. Additionally we aimed to evaluate the effects of pneumococcal vaccine on health related quality of life in COPD patients by using quality of life questionnaires. Study population included study group that was consisted of 116 COPD patients vaccinated by pneumococcal vaccine and control group that was consisted of 28 COPD patents vaccinated by serum physiologic. While basal dyspnea index and St George Respiratory Questionnaire (SGRQ) were applied at the beginning of the study, transitional dyspnea indexes and SGRQ again were applied at 3., 12., 24. months to patients for assessing the quality of life. Whether there were COPD exacerbation, hospitalization due to COPD and duration of hospitalization, emergency service visits due to COPD, antibiotic usage due to COPD was asked to patients and recorded. COPD exacarbations and antibiotic usage due to COPD at the end of first and second year were fewer in the study group compared to control group when all study population was evaluated. Emergency service admissions were fewer at each visit in the study group. When only ≥65 years old COPD patients were evaluated, additionally hospitalizations due to COPD were fewer in the study group. But in the population of