Orta Anadolu koşullarında faosu tüketim modellerinin irdelenmesi
  1. Tez No: 38720
  2. Yazar: H. MERİH TUCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZ Bu çalışmada bitki su tüketiminin belirlenmesinde kullanılan yöntemlerden. Radyasyon, Penman, Blaney-Criddle, Pan-Evaporasyon yöntemlerinin Ankara koşullarında kullanılma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla Ankara Merkez Topraksu Araştırma Enstitüsünde tartılı tip lizimetre ile 1972-1985 yılları arasında Buğday. Pancar. Ayçiçeği, Patates. Yonca, Mısır. Fasulye, Çilek bitkilerinden doğrudan ölçülen su tüketim değerleri, söz konusu yöntemlerin tahmin edilen değerleri ile karşı laştırılmıştır. Hesaplamalar günlük periyod da yapılmıştır. İncelenen bitkilerde gerçek bitki su tüketim değerleri ile en yakın ilişkileri Pan-Evaporasyon yönteminin sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study is made to compare four different methods. Radiation, Blaney-Criddle, Penman and Pan-Evaporation, for determining crop water use for Ankara conditions. For this purpose, the crop water use values obtained in Ankara Merkez Topraksu Araştırma Enstitüsü between 1972-1985 years using gravimetric lysimeter directly from the crops, wheat, sugar beeds. sunflower, potatoes, legumes. corn, beans and strawberry are compared with the values calculated by the above four methods. Calculations are made daily bases. As a result of observations an above crop types Pan- Evaporation method has given the nearest values to actual crop water use.