İzotonik kuvvet antrenmanının bazı antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi
Effect of isotonic strength training on someantioxidant enzyme activities
- Tez No: 387199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR, PROF. DR. SERAP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, sporcuların kanındaki süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve glukoz-6-fosfat (G6PD) antioksidan enzim aktivitelerini belirlenmesi ve deneklere yaptırılan izotonik kuvvet antrenmanının antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisinin spektrofotometrik yöntemle araştırılmasıdır. Bunun için araştırmaya 18-20 yaşları arasında Balıkesir Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda düzenli antrenman yapan ve gönüllü bilgi formuyla belirlenen sağlıklı 10 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, izotonik kuvvet antrenmanının, deneklerin kanındaki süperoksit dismutaz (SOD) antioksidan enzim aktivitesini arttırdığı, katalaz (CAT), glutatyon S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) enzimlerinin aktivitelerinin azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the antioxidant enzyme activity such as superoxide dismutase (SOD), glutathione-s-transferase, catalase (GST), glutathione reductase (GR), glutathione peroxidase (GSH-Px) and glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) in the blood of sportmen and to investigate the effects of isotonic strength training on the antioxidant enzyme activity by spectrophotometric method. For this study, the students are determined by volunteer information form and these 10 students who between 18-20 ages, regular training and healthy are choosen from Balikesir University, School of Physical Education and Sports. According to the results of study that isotonic strength training was increased the superoxide dismutase (SOD) antioxidant enzyme activity and isotonic strength training was decreased the enzyme activity of catalase (CAT), glutathione S-transferase (GST), glutathione reductase (GR), glutathione peroxidase (GSH-Px), glucose-6 -phosphate dehydrogenase (G6PD) in the blood of sportmens.