İnterstisyel akciğer hastalıklarında pulmoner vasküler değişiklikler
Pulmonary vasculer changes in interstitial lung diseases
  1. Tez No: 387200
  2. Yazar: ZEYNEP DOĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ERGİNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Pulmoner hipertansiyon (PH), interstisyel akciğer hastalığına (İAH) sahip hastalarda sık görülür ve kötü prognoz ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı; interstisyel akciğer hastalığına sahip olgularda pulmoner hipertansiyon sıklığını ve bu komplikasyon varlığını invaziv işlem gerektirmeksizin öngörebilecek belirteçleri saptamaktır. Bu amaçla interstisyel akciğer hastalığı tanısı konan olgularda meydana gelen pulmoner hipertansiyon ile difüzyon testi, 6 dakika yürüme testi gibi fonksiyonel değerlendirmeler ile ortalama pulmoner arter basınçları arasındaki korelasyon araştırıldı. Şubat 2010-Şubat 2011 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve interstisyel akciğer hastalığı tanısı almış 30 olgu çalışmaya alındı. Tüm hastalarda klinik ve demografik özellikler, solunum fonksiyon testleri, arter kan gazı ile 6 dakika yürüme testi sonuçları ve yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) sonuçları prospektif olarak elde edildi. Pulmoner arter basınçları sağ kalp kateterizasyonu ile saptandı. Sonuçlar, PH olan ve olmayan hastalarda karşılaştırıldı. Olguların 14'ünde (%46.6) PH saptandı. Pulmoner hipertansiyon tespit edilen grupta daha kısa 6DYT mesafesi (415 ± 41 m & 260 ± 95 m), test sırasında daha fazla oksijen desatürasyonu (%12,44±5,46 & %7,12±3,48), daha düşük beklenen %FEV1 (52±13,2& 73,5±12,43), daha düşük beklenen %FVC (49±13,95 & 67±11,56), daha düşük beklenen %DLCO (38,8±13,7 & 65,3±11,23) değerleri saptandı. Sonuç olarak solunum fonksiyon testlerinde ve egzersiz kapasitelerinde düşüş saptanan İAH tanılı olgular, klinik olarak da şüphe duyuluyorsa pulmoner hipertansiyon yönünden araştırılmalı ve gerek görülürse sağ kalp kateterizasyonu ile tanı kesinleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension (PH) is commonly seen in patients with interstitial lung disease (ILD), and is associated with a worse prognosis. The aim of this study was to determine the prevalence of PH in patients with ILD and identify the markers that may predict this complication without invasive procedures. For this purpose, the correlation between mean pulmonary artery pressures and diffusion test, functional assessments, such as 6-minute walk test, was invastigated. The study group included 30 patients who were diagnosed interstitial lung disease between February 2010 and February 2011. Demographic and clinical characteristics, physiological studies, six-minute-walking test and high resolution computered tomography results were prospectively collected, and compared between patients with and without PH. Pulmonary hypertension was defined by right heart catheterization and results were compared between patients with PH and with non-PH. The study cohort consisted of 30 patients, of whom 14 patients (46.6%) had PH. When compared with non-PH subjects, patients with PH exhibited lower six-minutes-walk distance (415 ± 41 m vs.