Bazı kimyasal maddelerin buğday tohumunun çimlemesine morfolojik ve sitolojik yönden etkileri
  1. Tez No: 38721
  2. Yazar: İSHAK KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZ Bu araştırmada MgCls». NaCl ve la çözeltilerinin buğdayın çimlenmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda NaCI ve MgCI* çözeltilerinde kök uzunluğunun ve çimlenme süresinin azaldığı, anafaz ve metafaz safhalarının görülmediği gözlenmiştir. Buna bağlı olarak, kromozoma 1 özelliklerin yeterli düzeyde belirginlesmedigi, yumak teşkil ederek dejenere oldukları saptanmıştır. Ancak, 1= çözeltisinde ise hem MgCIa hemde NaCI göre daha kısa köklü fidecikler ve daha fazla sayıda kromozom anormallikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT The aim of this research was determining effect of solution of MgCla (“/. 0,05), (0,1), (0,2), (0,3), NaCl (”/. 0,05), (0, 1), (0,2), (0,3) and I (iodine) (% 0,05), (0, 1), (0,2), (0,3) on wheat germination» It was -found that shoot lenght of wheat decreased and duration of germination and metaphase and anaphase were delayed in solution of NaCl and MgClK. Also, it was determined that choromosome degenerated as iTiophological. So it was not possible to see that. As a result it is necessary to say that short of wheat shoot and abnormality of choromosome in solution of Iodine were determined more than solution of MgCls» and NaCl.