Türkiye'nin Avrupa Topluluğuna olası üyeliğinin tarım sektörü üzerine etkileri; Yunanistan örneği
The effect of Turkish agricultural sector with Türkish accession in EC.as a sample
  1. Tez No: 38722
  2. Yazar: İSMAİL BÜLENT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
VI öz Bu araştırmada Türk tarımı, Türkçe'de ve AT'da uygulanmakta olan tarım politikaları, Türk tarımının Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikasına uyumu ve Yunanistan örneği incelenerek, Türkiye'nin Avrupa Topluluğuna olası üyeliğinin tarım sektörü üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye'nin olası üyeliğinin tarımsal üretimi artıracağı ve bu artışın FEOGA'ya ek bir yük getireceği belirlenmiştir. Topluluğun kendine yeterli olduğu ürün ve ürün gruplarında üretim düzeyinin aynı kalacağı ve hatta düşeceği ancak, kendine yetersiz olduğu Akdeniz ürünlerinde üretimin teşvik edileceği saptanmıştır. Geleneksel ihraç ürünlerinin yerini yağlı tohumlar ve sert buğdayın alacağı belirlenmiştir. Türk tarımı için, FEOGA'nın fiyat ve pazar politikası ile ilgili fonlarından çok, yapısal fonların önem kazanacağı anlaşılmıştır. Hayvan genotiplerinde bir iyileştirme ve verimliliği artırıcı tedbirler alınmadığı takdirde, bu üretim düzeyi ile topluluğa katılması durumunda Yunanistan'da olduğu gibi hayvancılık sektörünün gücünü önemli derecede kaybederek ithalatçı olunacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this research, Turkish agriculture, Agricultural Policy which is applied in Turkey and EC, the harmonization of Turkish Agriculture in EC Common Agricultural Policy and by the help of Greek example, Turkish accession to EC was investigated for the effects of agricultural sector. The result of this research show that Turkish accession will increase the agricultural production and this increase will bring another responsibility to EAGGF. The production level of some products and the product groups which are self sufficient in the Community will be the same or will decrease, but they will support only the production level of Mediterranean products which are not enough for Community. If Turkey joins EC, instead of exporting traditional crops, Turkey will export oil seeds and durum wheat. For Turkish agriculture the structural funds will become more important rather important than the funds related to price and market policy EAGGF. If Turkey will not make plans about productivity and to get better of animal genotypes, the livestock sector will be minimized and Turkey will be a net importer for animal products like Greece with this production level.