Kimi bitki besin elementleri ile kombine edilmiş bitki büyüme düzenleyicilerinin sultani çekirdeksiz üzümde verim ve bazı kalite parametrelerinde etkisi
The effect of plant growth regulators, which combined with some nutrients on yield and some quality parameters of sultana seedless grape
- Tez No: 387257
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Manisa iline bağlı Salihli-Yeşilova köyünde bulunan üretim alanında, kimi bitki besin elementleri ile kombine edilmiş bitki büyüme düzenleyicilerinin sultani çekirdeksiz üzümde verim ve bazı kalite parametrelerine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre 4 faktörlü ve 3 tekrarlı olarak yürütülmüştür. Her biri için 4 farklı doz belirlenen 6 farklı bitki büyüme düzenleyicisi, çalışma süresince iki kez uygulanmıştır. Yaprak örnekleri alınarak bitki besin elementi içerikleri incelenmiş, hasat sonrası elde edilen meyvelerde ise verim, kalibre ve brix değerleri saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sultani çekirdeksiz üzüm verimi için farklı bitki büyüme düzenleyicilerinin kullanımı istatistikî yönden olumlu ve önemli etkiler meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to investigate the effect of plant growth regulators, which combined with some nutrients on yield and some quality parameters of sultana seedless grape at Salihli, Manisa. This study was carried out according to the randomized block design with four factors and three replications. Four different doses were determined per plant growth regulators and were applied twice during the research. The content of nutrients with yield, calibre and brix, which obtained respectively from leaves samples and berry postharvest were investigated. Based on the results of the present study, usage of different plant growth regulators were found statistically positive and significant effects for yield of sultana seedless grape.