Ceylanpınar tarım işletmesi ivesi populasyonunda bazı dolerme özellikleri, yapay tohumlara uygulamaları ve farklı sperma dozlarının etkileri
- Tez No: 38731
- Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZ İvesi koyunlarında değişen miktarlarda taze sperma kullanımının kuzulama oranlarına etkisi Araştırmanın ilk bölümü, 1785 baş dişi toklu ile 17 baş Ceylanpınar koçu, 367 baş koyun ile 4 baş israil koçu üzerinde yapılmıştır. Buna göre koç katımı mevsiminde; kızgınlığın günlere göre ve gün içindeki (sabah/akşam) dağılımı, yapay tohumlamada 0.2 mi taze spermanın sulandırılmadan, kızgın toklu ve koyunların serviks 'ağzına (os serviks) tohumlanması, doğumda ise gebelik süresi, doğumun günlere göre dağılımı ve koçlara göre yapay tohumlamadan elde edilen kuzulama oranları araştırılmıştır. Araştırmanın diğer bölümünde ise 200 baş dişi toklu ile 5 baş koçun Ceylanpınar Tarım işletmesi koşullarında 0.2, 0.3, 0.4 ve 0.5 mi gibi taze ve sulandırılmamış sperma dozlarının serviks ağzına (os serviks) tohumlanmasıy la kuzulamaya olan etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tokluların % 70.6'sı, koyunların ise % 86. i ' i, ilk 20 gün içinde birinci kızgınlık göstermiştir. Aynı paralelde koyunların çoğunluğu ilk üç hafta içinde doğurmuştur. Gebelik süreleri ortalaması doğum yapan 1272 baş tokluda 150.4 gün, 304 baş koyunda ise 151.5 gün olarak bulunmuştur. 0.2 mi düzeyindeki taze ve sulandırılmamış sperma dozu ile serviks ağzına yapılan birinci tohumlama sonucunda tokluların % 61.0' ı, koyunların ise % 70.3 'ü, kuzulamıştır. iki kez tohumlama sonucunda kuzulama oranları sırası ile toklularda % 71.2, koyunlarda ise % 82.8 olarak gerçekleşmiştir. Bu sonuçlar araştırıcıların daha önce bildirdikleri sonuçlardan yüksek bulunmuştur. Sperma dozu çalışması sonuçlarına göre, sahada kalitesi sübjektif olarak belirlenen değişik, taze ve sulandırılmamış sperma dozlarından (0.2, 0.4, 0.5 mi) 0.3 mi lik dozun serviks ağzına (os serviks) tohumlanması ile kuzulama oranının {% 88.0) artırabileceğini göstermiştir. Diğer dozlardan 0.2, 0.4 ve 0.5 mi lerden sırası ile % 68.0, % 64.0 ve % 66.0 gibi kuzulama oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Oestrus distribution, gestation length, lambing distribution, lambing rates of cervical insemination (os cervix) using 0.2 ml of fresh semen were studied using 1786 Awassi female yearlings, 367 ewes and 17 Ceylanpmar and 4 Israeli Awassi rams. In another study four different fresh semen doses were tested under the extensive conditions of Ceylanpmar State Farm. The results indicated that over 70.6 %. of the yearlings and 86.1 % of the ewes were inseminated within 20 days of the mating season. Similarly lambing rates due to the first cervical insemination of the yearlings and the ewes were 6lJ.O % and 70. 3 % respectively. Those results, are fairly high compared to the results reported by previous researchers. The results of the semen dose study showed that under the field conditions where semen quality is assessed subjectively 0.3 ml of fresh semen via cervical insemination may improve lambing rates {% 88.0) significantly. Lambing rates using 0.2, 0;. 4:,ve 0.5 ml were found to be 68.0 %, 64.0 % and 66.0 % respectively. '