Promethee ve anp çok kriterli karar verme yöntemleri: Ankara Sağlık Bakanlığı hastanelerinde uygulama
Multi criteria decision analysis, promethee and anp: An application on the hospitals dependent to the Ministry of Health
  1. Tez No: 387327
  2. Yazar: SEDA NUR BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İşletmeler açısından karar verme, işletmelerin belirledikleri hedeflere ulaşmasında hayati bir önem taşımaktadır. İşletmeler belirledikleri hedefler çerçevesinde bir takım araçları kullanarak faaliyet göstermektedirler. Bu faaliyetler gerçekleştirilirken işletme hedeflerinin başarılıp başarılamadığını belirleyen en temel ölçüt ise işletmenin gösterdiği performanstır. Sağlık hizmetlerinin sunumunda en büyük pay sahibi olan hastaneler, artan rekabet koşulları altında verdikleri hizmeti daha kaliteli hale getirebilmek için maliyet, fiyatlandırma, işgücü gibi sağlık hizmetinin kalitesini etkileyebilecek unsurlara daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Bu noktada hastanelerin teknik performans değerlendirmeleri ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, Ankara ilinde faaliyet gösteren Sağlık Bakanlığı kamu ve özel hastaneleri performanslarının belirlenen kriterlere göre değerlendirilmesi iki farklı çok kriterli karar verme yöntemi ile yapılmıştır. İlk olarak PROMETHEE, sonrasında ANP metodları ile kamu ve özel hastanelerin performans değerlendirilmesi yapılmış sonrasında sonuçlar değerlendirilmiştir. Hem PROMETHEE hem de ANP yöntemi sıralamaları aynı şekilde sonuçlanmıştır. Kamu hastaneleri için sıralama; Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Celal Ertuğ Etimesgut İlçe Devlet Hastanesi, Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi şeklindedir. Özel hastaneler için ise sıralama; Özel Bilgi Hastanesi, Özel Akay Hastanesi, Özel Çankaya Hastanesi, Özel Kavaklıdere Umut Hastanesi, Özel Çağ Hastanesi, Özel Bayındır Kavaklıdere Hastanesi, Özel Keçiören Hastanesi ve Özel Yüzüncü Yıl Hastanesi şeklindedir. Anahtar Kelimeler : Çok kriterli karar verme, Promethee, ANP, Hastane performansı değerlendirme
Özet (Çeviri)
Desicion making has a vital importance for the business companies in order to reach their pre-defined targets. The business companies carry on their business using some special/proper tools to reach their targets. The business's realized performance is the main benchmark that presents the success or failure condition of the company while reaching its targets during the implementation period. In order to give a higher service quality under the circumstances of the raising competitive conditions, the hospitals, which have the biggest share on serving the health services, are started to give high importance on; cost, pricing, workforce, etc. elements which effect the quality of the health services. In this point, the technical performance assesments of the hospitals come into prominence. In this study, the assesment of the performances of the private hospitals and the public hospitals dependent to the Ministry of Health, which carry their business in Ankara, were made by two different multi-criteria decision-making model. Firstly PROMETHEE method was used and secondly ANP method was used in order to make the performance evaluation of both public and private hospitals. Later on the results were evaluated. The results are the same in both methods. The sequence for public hospitals is; Dr. Nafiz Körez Sincan Public Hospital, Prof. Dr. Celal Ertuğ Etimesgut Public Hospital, Gazi Mustafa Kemal Public Hospital, Ankara Training and Research Hospital, Keçiören Training and Research Hospital, Ankara Atatürk Training and Research Hospital, Ankara Numune Training and Research Hospital and Türkiye Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. And the sequence for private hospitals is; Private Bilgi Hospital, Private Akay Hospital, Private Çankaya Hospital, Private Kavaklıdere Umut Hospital, Private Çağ Hospital, Private Bayındır Kavaklıdere Hospital, Private Keçiören Hospital ve Private Yüzüncü Yıl Hospital. Key Words : Multi criteria decision making, Promethee, ANP, Hospital performance evaluation