Kızılırmak Deltası'ndaki Ötleğengil (Aves: Sylviidae) türlerinin tüy akarları
Feather mites of the warbler (Aves: Sylviidae) species in Kızılırmak Delta, Samsun
  1. Tez No: 387330
  2. Yazar: ESRA PER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma 2010-2013 yılları arasında Türkiye'de Samsun, Kızılırmak Deltası Cernek Kuş Halkalama İstasyonunda gerçekleştirilmiştir. Kuş göç döneminde sis ağları ile yakalanan Ötleğengiller (Sylviidae) familyasına ait 10 kuş türünde tespit edilmiş olan akarların farklı yöntemlerle toplanması ile taksonomisi, morfolojisi ve dönemsel olarak konak-tür ilişkileri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda; Sarcoptiformes Takımı, Astigmata Altttakımından; Proctophyllodiidae, Analgidae ve Troueesartiidae familyalarından 10 tür tüy akarı tespit edilmiştir. Bu türler şunlardır: Analges spiniger Giebel, 1871, Strelkoviacarus quadratus (Haller, 1882), Dolichodectes edwardsi (Trouessart, 1885), Proctophyllodes cetti Badek, Mironov ve Dabert, 2008, Proctophyllodes clavatus Fritsch, 1961, Proctophyllodes doleophyes Gaud, 1957, Proctophyllodes sylvia Gaud, 1957, Trouessartia bifurcata (Trouessart) 1884, Trouessartia inexpectata Gaud, 1957, Trouessartia trouessarti Oudemans, 1904. Bu türlerden Trouessartia bifurcata (Trouessart) 1884 Türkiye için yeni bir kayıttır. Tüy akarlarının takım, familya, cins ve tür düzeyinde teşhis anahtarları düzenlenmiştir. Işık mikroskobunda morfolojik görünümleri çizilmiş, çeşitli vücut kısımlarının ölçümleri yapılmıştır. Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) genel görünümleri ve vücut kısımları fotoğraflanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between the years of 2010-2013 at Kızılırmak delta Cernek Bird Ringing Station in Samsun, Turkey. An assessment on the taxonomy, morphology and the periodic host-species relationships of mites collected with different methods from 10 bird species belonging to Sylviidae family, which were captured with mist-nets during the bird migration period, was performed. As a result of this assessment; 10 species of feather mites from Proctophyllodiidae, Analgidae and Troueesartiidae families of Astigmata Subordo of Sarcoptiformers Ordo was identified. These species are Strelkoviacarus quadratus (Haller, 1882), Dolichodectes edwardsi (Trouessart, 1885), Proctophyllodes cetti Badek, Mironov and Dabert, 2008, Proctophyllodes clavatus Fritsch, 1961, Proctophyllodes doleophyes Gaud, 1957, Proctophyllodes sylvia Gaud, 1957, Trouessartia bifurcata (Trouessart) 1884, Trouessartia inexpectata Gaud, 1957, Trouessartia trouessarti Oudemans, 1904. Among these species, Trouessartia bifurcata (Trouessart) 1884 is a new record for Turkey. The identification keys of feather mites are sequenced in Ordo, family, genus and species levels. The morphological appearance was drawn and the measurements of various body parts were made in the light microscopy. The general appearance and the body parts of them were photographed in the Scanning Electron Microscope (SEM).