Farklı ( Bradyrhjzobjum japonicum ) izolatları ile aşılanmış iki farklı soya çeşidine tarla koşullarında CO2 üretimi
  1. Tez No: 38741
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
-T ÖZET Arası koşullarında toprak yüzeyinde A3 127 ve Sa88'e aşılanmış çeşitli bakteri izolatlarının 03£ çıkışa etkisinin gözlenmesindeki amaç; topraktaki organik maddenin değişik nem ve sıcaklık düzeylerinde parçalanması esnasında toprağın biyolojik aktivitesi olarak topraktan çıkan C0£ miktarını saptamaktır. Amaca yönelik olarak, iki farklı soya çeşidi seçilmiş ve bunlara, farklı bölgelerden elde edilen çeşitli izolatlar aşılanmıştır. Deneme parsellerindeki CO2 üretimi için her gün sabah 10-12 saatlerinde beherlerin içerisine baz koymak suretiyle deneme düzem sağlanmış, akşam 17-20 saatleri arasında da titrasyon ile CO2 üretimi saptanmıştır. Elde edilen verilere göre CO2 üretimi, dolayısıyla biyolojik aktiviteSa88 soya çeşidinde A3 1 27 soya çeşidine göre daha fazla bulunmuştur. En fa2İa biyolojik aktivite gösteren bakteri izolatının da“110”nolu Bradyrhîsebitim jspomcum izolatı olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We observed CO2 production of different soybean varieties (A31 27 and Sa83) which vere inoculated with different soybean isolates, at field conditions. The aim of this observation» is to determine the CO2 production as the biological activities of soil, though organic matter was disintegrated under different temperature and humidity. Two different soybean varieties are selected and were inoculated with different isolates which were obtained from different areas to observe- By means of putting base in to becher in the mornings at 10-12 o'clock experiment plan was made for CO2 o'clock CO2 production was obtained with titrates wethed. According to the values which were observed, CO2 producties as regards biological activity is higher in Sa88 than in A31 27. The isolate which showed the highest biological activity was 110 numbered