Çukurova deltası örneğinde alan kullanımları ve vejetasyon tiplerinin saptanmasında uzaktan algılama sistemlerinin kullanımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 38754
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
92 6. ÖZET Çukurova Deltası ülkemizin önemli sulak alanlarından biridir. Yapılan araştırmada Çukurova Deltası'nda mevcut alan kullanım ve vejetasyon örtü tipleri (sınıfları) LANDSAT-TM uydu verileri yardımıyla yorumlanmıştır. Araştırma da zenginleştirme ve eğitimsiz sınıflandırma gibi görüntü işleme teknikleri kullanılmış ve örtü tipleri bu görüntüler üzerinde değerlendi r ilmeye çalışılmıştır. İlk görüntü yorumları, tüm alanı karekterize edecek şekilde seçilen 6 ayrı örnek Test Alanında (öTA)gerçekleştir i İmi ştir. ÖTA'larda yapılan yorumlarda zenginleştirme ve eğitimsiz sınıflandırma (kümeleme) görüntüleri beraber kullanılmıştır. Zenginleştirme işlemleri daha çok araştırma alanıyla ilgili göz yorumlarının yapılmasında ve alan kullanımlarının saptanmasında olumlu bulunmuştur. OTA' Tarda zenginleştirme işlemleri, Bant kombinasyonları (BK) ve Ana bileşenler kombinasyonları (ABK) zenginleştirmeleri olmak üzere iki seki İde yapı 1 ıştır. BK zenginleştirme görüntüleri daha çok topografya, su yüzeyler i, tarım alanl ar ı,sazl ıklar ve ağaçlandırma alanlarının yorumlanmasında yararlı bulunmuştur. Buna ilaveten aynı görüntüler, sınıflandırma görüntülerinde aranan vejetasyon örtü sınıflarının bulunmasında da yardımcı bulunmuştur. ABK zenginleştirme görüntüleri ise farklı kumul gruplarının ayrımında, farklı toprak karakterine göre vejetasyonları ayırt etmede bir ön-sını fi andırma olarak yardımcı bulunmuştur.93 ÖTA'lar üzerinde yapılan eğitimsiz sınıflandırma ise, vejetasyon örtü sınıflan ve dağılımları ile ilgili yorumlar yapılmasında etkili bulunmuştur. Görüntü destekli olarak yapılan, arazi çalışmaları sırasında ÖTA'larda orman, ağaçlandırma alanı, tuzcul vejetasyonlar, tatlı su vejetasyonu ve kumul vejetasyonları gibi beş ana vejetasyon örtü tipi saptanabilmiştir. Ayrıca tarım alanları, yerleşim, su yüzeyleri ile diğer alanlar da, görüntüler üzerinde ayırdedilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
94 7. SUMMARY The Çukurova deltas system is a major wetlands in Turkey. In this research land-use and vegetation types (cover classes) which are exist in research area were interpretated by using LANDSAT TM satellite data. Image enhancement and unsupervised classification such as image processing technics were used and cover types were assessed on these images. First image interpretations were applied to six different“Sample Test Areas”(STA) or“Testing Areas”which are charecter ized to all research area. Both öf image enhancement and unsupervised classification were used for assesment of STA's. Image enhancement was succesful for specifically vizual interpretation and research for land use types, image enhancements were executed in a two way that are band combination (BC) and principal componenent bant combination (PC) enhancements in the STA's. Topographic situation, water bodies, agricultural lands, fens and plantation areas were investigated especially by using BC enhancements. In addition BC was found successfully to discover the vegetation cover types on a classification images. However PC enhancements were useful to get some contrasts between sand dunes and vegetation types with soil charecter istics alike a pre-classi f ication image. On the other hand, unsupervised classification in STA's were effective to explorate the vegetation cover types and95 distrubition on the fields. in the field surveys forest, plantation areas, salty vegetations, fresh water vegetations, and sand vegetation were observed by aided classification images. Besides agricultural areas, urban areas, water bodies and the other areas were seperateted by using the same images.