Gediz Nehri'nde bazı nurientlerin aylık ve mevsimsel olarak belirlenmesi
Determination of some nutrients of Gediz River as monthly and seasonal
  1. Tez No: 387590
  2. Yazar: TUĞBA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Manisa il merkezinden geçen Gediz Nehri üzerinde belirlenen beş istasyondan alınan su örneklerinde, fosfat, nitrat, nitrit ve amonyum konsantrasyonları belirlenmiş, konsantrasyonların istasyonlara ve aylara göre değişimleri grafiklerle gösterilmiştir. Ayrıca pH, sıcaklık ve çözünmüş oksijen parametreleri ölçülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, fosfat konsantrasyonu 0,002-0,214 mg/L arasında değişen değerlerde ve tüm istasyonların aylara göre ortalama fosfat konsantrasyonu 0,058 mg/L olarak bulunmuştur. Nitrat konsantrasyonu 0,028-34,315 mg/L arasında değişen değerlerde ve tüm istasyonların aylara göre ortalama nitrat konsantrasyonu 10,39 mg/L olarak bulunmuştur. Nitrit konsantrasyonu 0,015-0,704 mg/L arasında değişen değerlerde ve tüm istasyonların aylara göre ortalama nitrit konsantrasyonu 0,184 mg/L olarak bulunmuştur. Amonyum konsantrasyonu 0,044-3,610 mg/L arasında değişen değerlerde ve tüm istasyonların aylara göre ortalama amonyum konsantrasyonu 1,378 mg/L olarak bulunmuştur. Çalışmamızda bulduğumuz değerler diğer çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phosphate, nitrate, nitrite and amonium concentrations are determined in the water samples from Gediz River that also flows from Manisa city centre especially five stations. It was proved by graphics that phosphate, nitrate, nitrite and amonium concentrations changed according to stations and months. Also, pH, heat, and dissolved oxygen parameters were measured. According to the analysis results, the phosphate concentrations 0,002-0,214 mg/L, were found between these amounts and at all stations, monthly average phosphate concentration, 0,058 mg/L, were found. The nitrate concentrations 0,028-34,315 mg/L, were found between these amounts and at all stations, monthly average nitrate concentration, 10,39 mg/L, were found. The nitrite concentrations 0,015-0,704 mg/L, were found between these amounts and at all stations, monthly average nitrite concentration 0,184 mg/L, were found. The amonium concentrations 0,044-3,610 mg/L, were found between these amounts and at all stations, monthly average amonium concentration, 1,378 mg/L, were found. The obtained values from this research were compared with the results of the other studies.