Bilgi teknolojileri ve bankacılık iç denetimi üzerine etkisi
Information technologies and effects on internal auditing in banking
- Tez No: 387667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bilgi teknolojilerinin bankacılık sektöründe yaygın kullanımının artması ile birlikte özellikle 1990'lı yıllardan sonra bankaların operasyonel birimleri ve yönetim birimleri büyük değişiklikler yaşamışlardır. Öncelikle bilgi teknolojileri verimliliği ve etkinliği artırmış ve bankaların daha rekabetçi olabilmelerini sağlamıştır. Böylece günümüz bankacılığında, yoğun teknoloji kullanımı, başlıca rekabet konularından birisi olmuştur. Yoğun teknoloji kullanımı, beraberinde büyük organizasyonel işleyiş değişiklikleri getirmiştir. Kredi tahsis süreçlerinden, yeni müşteri kazanımına kadar birçok alanda merkezde yer alan birimler, şubelerin görevlerini üstlenmişlerdir. Bilgi teknolojilerinin yoğun kullanımından önce kredi kullandırım süreçleri şubelerde başlayıp şubelerde tamamlanırken, günümüzde sürece merkezde yer alan operasyon birimleri de dâhil olmuşlardır. Başvurular şubelerde alınmakta sonraki aşamaların hepsi merkezden gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum şubeler ile genel müdürlük birimleri arasındaki organik bağı kuvvetlendirmiştir. Banka iç denetim birimleri olan Teftiş Kurulları bilgi teknolojileri öncesi dönemde şubeler ile genel müdürlük birimleri arasında organik bağı kuran yapılardır. Ancak teknolojik gelişme ile iç denetim birimlerinin etkinliğinin azaldığına ilişkin genel bir düşünceyi beraberinde getirmektedir. Bu araştırmada iç denetim birimlerinin bilgi teknolojilerini kullanma gereklilikleri ve denetim birimlerinin bilgi teknolojisini yoğun olarak kullanabilmeleri halinde verimliliklerinin ve etkinliklerinin artacağı bir uygulama örneği ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
After the 1990s, with the increase of implementation of information technologies in banking industry, operational and managerial sections of banks experienced great changes. First of all, the banks became more competitive with the augmentation of productivity and efficiency due to information technologies. Thus one of the main subjects of competitiveness in banking sector is the usage level of information technologies. Also information technologies have changed mainly the operational structure of processes. From operations of credit granting to new customer acquisition, main operational subjects of branches became major activities of central sections. Before the information technologies, all of these processes were starting at finishing at the branches by branch staffs. But nowadays, the customers just make the applications at the branch and all of the other procedures are being finalized at central sections and the relationship between branches and head office became stronger. Before the information technologies, the relation-maker between the branches and head office was the audit boards of banks. It is a general idea that because of the intense use of information technologies in banking industry, the effectiveness of internal audit units in banking industry is decreasing. This study focuses on the need and results of the use of information technologies by internal audit units. The augmentation of efficiency and productivity are demonstrated with an example of software application developed by internal audit unit resources.