Broka ve iletim tipi afazilerde özneli ve nesneli geçişsiz eylemlerin kullanımı
The use of unergative and unaccusative verbs in Broca's and conduction aphasia
- Tez No: 387668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada Broka ve İletim tipi afazili bireylerde geçişsiz eylem türlerinden özneli ve nesneli geçişsiz eylemlerin grup içi ve gruplararası incelenmesi amaçlanmaktadır.Araştırmanın çalışma grubu, 5 Broka afazisi ve 5 iletim tipi afazili bireyden oluşmaktadır. Afazili bireyler Çapa Tıp Fakültesi Nöroloji bölümüne başvuran ve ölçütü karşılayan katılımcılardan oluşmaktadır. Sol beyin hasarına bağlı dil bozukluğu olan afazinin tanılanması için ?Afazide Dil Değerlendirme Aracı? (ADD) kullanılmıştır.Bu çalışmada ölçme aracı olarak kullanım sıklığına göre seçilmiş 10 özneli-geçişsiz ve 10 nesneli-geçişsiz resimlendirilmiş eylem kartları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı ve Sigmastat 3.5 ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk's testi, bağımsız örneklerde t testi, eşleştirilmiş t-testleri kullanılmıştır. Oluşturulan çapraz tabloların analizinde Fisher exact ki-kare testi kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre, Broka afazili bireyler özneli-geçişsiz eylemlerde nesneli-geçişsiz eylemlere göre daha başarılı bir durum sergilerken, iletim afazili bireyler nesneli-geçişsiz eylemlerde özneli-geçişsiz eylemlere göre daha başarılı görünmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the use of unergative and unaccusative verbs within and between the groups of Broca?s and conduction aphasic individuals.The study group consists of 5 Brocas aphasic and 5 conduction aphasic individuals. Individuals with aphasia include patients taking therapy at Neurology department of Çapa Medical Faculty. In order to diagnose aphasic language characteristics due to left hemisphere damage, Aphasia Assessment Tool in Turkish (ADD)? has been used.In this mixed method study, 10 unergative and 10 unaccusative illustrated verbs were used as an assessment tool. The data collected in this study were analyzed by using the SPSS 15.0 package program and Sigmastat 3.5. In the analysis of the data collected in this study, Shapiro Wilk?s test, independent samples t-test and paired samples t-tests were used. In the analysis of cross tables Fisher exact chi-square test was used.The results showed that while the individuals with Broca?s aphasia scored higher in unergative verbs, the individuals with conduction type aphasia scored higher in unaccusative verbs but the difference was not significant.