Die Brucke ve Der Blaue Reiter sanat anlayışında renk ve biçim ilişkisi
Color and form relationship in Die Brucke and Der Blaue Reiter art trend
- Tez No: 387724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN YALIM, YRD. DOÇ. EROL YILDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanatın en basından beri ekspresyonist etkiler hep var olmustur. ilk olarak ilkel sanatla dıs dünyayı içsellestirip ona hâkim olma, alt etmek için kullanılmıstır.Bu insanlar estetik ve mistik değerleri eserlerinde sezgiyle dile getirmislerdir. Kendi saf duygu ve heyecanlarını eserlerine yansıtmıslardır. Bu bağlamda ilkel sanat,doğası gereği soyutlamacı, sembolik ve ifadeci bir karaktere sahiptir.Gerçek anlamda sanatın basladığını düsündüğümüz Rönesans'ta gerçekçi;mekân, doğa, nesne ve figür anlayıs söz konusuyken, Mathis Grünewald, Rönesans eğilimi göstermeyip ilk kez biçimde deformasyona yönelmistir. Daha sonraki dönemlerde ise içinde bulundukları sanat anlayısından farklı olarak El Greco, Goya, van Gogh gibi sanatçılar ve Fovist sanatçılarda farklı sekillerde biçimde deformasyona gitmislerdir. Bununla birlikte Ekspresyonizm kendinden önceki sanat anlayıslarıyla arasına bir çizgi çekerek, açık bir sekilde geleneksel sanat anlayısını ret etmis ve gerçek sanatın dıssal yansımaların içsellestirilip dısa yansıtılmasıyla olacağını savunmustur. Böylelikle deformasyonu ve rengi bu amaç doğrultusunda kullanmıslardır.Arastırma kapsamında Ekspresyonizm sanat akımı içinde yer alan Die Brucke ve Der Blaue Reiter sanat grupları ve grupların resimlerinde dısavurumcu yanlarını ortaya koyan, renk ve biçim özelliklerine değinilmistir. Arastırmanın evrenini Modern Sanatın içinde yer alan Ekspresyonizm akımı olusturmaktadır. Bu arastırmanın örneklemini ise Die Brücke ve Der Blaue Reiter sanatçılarından beser V sanatçı (toplam 10 sanatçı) ve bu sanat anlayısıyla yaptıkları birer eser (toplam 10eser) olusturmaktadır. inceleme için seçilen resimlerin; eser adı, yapılıs tarihi,orijinal ebadı, kullandığı teknik ve bulunduğu yer belirtilmistir. Bir resmin çözümlemesi renk ve biçim kıstas alınarak danısman hocam esliğinde incelenmis,diğer resimler ise bu örnek doğrultusunda yapılmıstır.ANAHTAR KELİMELER: Ekspresyonizm, Di Brücke, Der Blaue Raiter, Renk,Biçim.
Özet (Çeviri)
Expressionist effects have always existed since the beginning of art.First it was used to internalize, dominate, and defeat the outer world with primitive art. These people expressed the aesthetic and mystic values in their works with intuition. They reflected in their works their pure emotions and enthusiasms. In this context, primitive art is characterized, in its nature, with abstractive, symbolic and expressive features. While in the Renaissance, when the art began in the literal sense, a realistic understanding of space, nature and figure was the case, without having a Renaissance tendency Mathis Grünewald had an inclination towards deformation in form for the first time. In the following periods, unlike the artistic trend they were in, such artists as El Greco, Goya, van Gogh and Fovist artists tended to use deformation in the form. In addition to this, Expressionism strictly distinguished itself from the previous artistic trends and overtly rejected traditional artistic trends, advocating that real art can be done only by internalizing and expressing the outer reflections. Therefore they used the deformation and color for this purpose. This study analyzed the Die Brucke and Der Blaue Reiter art groups included in the Expressionist art trend and the color and form features reflecting the expressionist aspects in their paintings. The population of the study is the expressionist trend in the modern art. The sample of the study consists of five artists VII selected from among Die Brücke and Der Blaue Reiter artists (totally ten artists) and one painting from each artist as a product of this trend (totally ten paintings).Further in this chapter, selected artists approaches to painting were mentioned.Furthermore, information about the names, production date, original size, painting technique used, and current place of the paintings selected for this study were given.Examination of one of paintings based on the color and form was done under themonitor of the supervisor of the researcher and the rest were done following this sample analysis.KEYWORDS: Expressionism, Di Brücke, Der Blaue Raiter, Color, Form