İşletmelerde kurumsal yönetim uygulamalarının örgütsel değerler üzerindeki etkileri: İMKB kurumsal yönetim endeksinde yer alan işletmeler üzerine bir araştırma
The effects of corporate governance implementations on the organizational values: A study intended for analysing the companies in the IMKB corporate governance index
  1. Tez No: 387733
  2. Yazar: AYSUN KANBUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Günümüz işletmeleri için iş dünyasının gelişen karmaşıklığının etkileri altında küresel piyasalarda rekabetçi bir oyuncu olarak yaşamak oldukça önemlidir. Dünya, tüm çabalarına rağmen işletmelerin bazılarının özellikle kriz dönemlerinde başarısızlıklarına ve kan kaybına şahitlik etmiştir. Her türde ve büyüklükteki işletmelerin iflasları da dramatik biçimde artmıştır. Bu noktada kurumsal yönetim kavramı tüm dünyada artan bir önem kazanmıştır. Kurumsal yönetim adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk bilinciyle tüm faaliyetlerini idare ve kontrol edebilmek üzere bir işletmenin yönetim felsefesinin gözden geçirilmesi ihtiyacına ışık tutan bir yönetim anlayışıdır. OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri çerçevesinde çoğu ülke tarafından kurumsal yönetim kodları oluşturulmuştur. Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu kurumsal yönetim ilkelerini tanımlamış ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda bir kurumsal yönetim endeksi oluşturulmuştur. Diğer yandan, kurumsal yönetim işletmelerin kültüründe artan düzeyde önemli bir rol oynamaktadır. Bir işletme, kültürü olmadan düşünülemez. Bu nedenle, kurumsal yönetimin işletmeler için yaşamsal olan ilkeleri örgütsel kültüre dolayısıyla örgütsel değerlere de yansıtılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, işletmelerde kurumsal yönetim uygulamalarının örgütsel değerler üzerindeki etkilerinin Türkiye ölçeğinde değerlendirilmesi için sistematik bir çerçeve sunmaktır. Bu amaca bağlı olarak, kurumsal yönetim ve örgütsel değerler arasındaki ilişkiyi tespit etmek üzere İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan işletmeler ile ampirik bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri çalışmada geliştirilen anket ile elde edilmiş ve frekans analizleri, faktör analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Ortaya çıkan bulgular ile birlikte kurumsal yönetim ve örgütsel değerler arasındaki ilişki çok yönlü olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For todays companies it is very important to survive as a competitive player in the global markets under the effects of the growing complexity of the nature of the business world. Although the all struggle of companies, the world have witnessed that some of the companies have failed and lost blood, especially during the crisis. Also, the bankruptcies of companies of all types and sizes has risen dramatically. At this point, the concept of corporate governance has gained increased attention from all around the world. Corporate governance is a management approach which highlights the need for revising a company?s management philosopy in order to direct and control its every activities in the awareness of fairness, transparency, accountability and responsibility. Corporate governance codes have been composed by most of the countries within the framework of OECD Corporate Governance Principals. In Turkey, Capital Market Board has defined corporate governance principles and a corporate governance index is composed in the Istanbul Stock Exchange. There is a growing understanding that companies must apply corporate governance for enhancing a competitive power. On the other hand, corporate governance has played an increasingly significant role in the culture of companies. A company is unimaginable without its culture. Therefore, the vital principals of corporate governance for companies has been reflected to their organizational culture, and so, their organizational values.The aim of this study is to introduce a systematic framework for evaluating the effects of corporate governance implementations on the organizational values of companies in the extent of Turkey. Due to this aim, an ampirical survey was conducted with the listed companies in the corporate governance index of the Istanbul Stock Exchange to find out the relationship between corporate governance and organizational values. Data of the survey was collected by a questionnaire developed in the study and was evaluated by the help of frequency analyses, factor analyses, correlation and regression analyses. Together with the findings, the relationship between corporate governance and organizational values is examined in a multidirectional way.