Collaborative environments to enhance creativity of design students: Use of collaborative creativity support tools
Tasarım öğrencilerinin yaratıcılığını geliştiren işbirlikçi ortamlar: İşbirlikçi yaratıcılık destekleme araçlarının kullanımı
- Tez No: 387735
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşbirliği ve yaratıcılık süreçleri tasarım eğitiminin ayrılmaz birer parçasıdır. İşbirlikçi tasarım sürecinin desteklenmesine yönelik araçların yanı sıra yaratıcılık sürecini destekleyen araçlar da artık eğitimde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, İşbirlikçi Yaratıcılık Destekleme Aracı (İYDA) üzerinden tasarım öğrencilerinin eşzamanlı ve eşzamanlı olmayan tasarım süreçleri incelenmiştir. İYDA, tasarım öğrencisi, bilgi alanı ve tasarım alanlarından oluşmaktadır. MOODLE eğitim ortamı işbirliği için bir bilgi alanı ve Google SketchUp 3B modelleme aracı yaratıcılık için tasarım alanı olarak kullanılmıştır. Çalışma sırasında ve sonrasında toplanan veriler anket, yazışma logları, 3B modeller, mülakatlar ve MOODLE istatistikleri ile elde edilmiştir. Sonuçta öğrencilerin demografik verileri, iletişim sıklıkları, iletişim kodları, yaratıcılık belirteçleri, yaratıcılık segmentleri analizleri ile tasarım eğitiminde İYDA kullanımı incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda destekleme aracının hem yaratıcılığı hem de işbirliğini destekeledigi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Collaboration and creativity are integral parts of design education process. Tools to support collaborative design process, as well as tools to support creativity in the process now being used together in design education. Therefore in this study, the Collaborative Creativity Support Tool (CCST) is proposed and applied to the design process that is conducted both synchronously and asynchronously. CCST is composed of design students, knowledge domain and design field. MOODLE learning environment is utilized for collaboration and enhancing creativity processes in knowledge domain, and Google SketchUp 3D modeling tool is used in the design field. Data collection is composed of observations during and after the study, surveys, correspondence logs, 3D models, interviews and statistics that were obtained by MOODLE forum logs. To evaluate effectiveness of CCST, segment analysis over demographic data, communication frequencies, communication codes, indicators of creativity, analysis of creativity in design education is used. Findings of the empirical research indicate that CCST supported design students in both collaborative and creative processes.