İlkokul dijital vatandaşlık eğitiminde yaratıcı drama etkinliklerinin kullanımı
Using creative drama activities in primary school digital citizenship education
- Tez No: 911321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER HAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı yaratıcı drama etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin dijital vatandaşlık farkındalık ve dijital vatandaşlığa yönelik tutum düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada ayrıca ilkokul öğrencilerinin ilkokul dijital vatandaşlık eğitiminde yaratıcı drama etkinliklerinin kullanımına yönelik görüşleri araştırılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden biri olan gömülü karma desen kullanılmıştır. Çalışmada bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 4.sınıf ilkokul öğrencileri yer almıştır. Araştırmanın verileri; dijital vatandaşlık farkındalık testi, dijital vatandaşlığa yönelik tutum ölçeği, öğrenci görüşme formu ve öğrenci günlükleri aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, bağımlı örneklem t-testi ve içerik analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir. Nicel bulgular, yaratıcı drama etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin dijital vatandaşlık farkındalıklarını ve dijital vatandaşlığa yönelik olumlu tutumlarını arttırdığını göstermiştir. Nitel bulguların analizi sonucunda ise yaratıcı drama etkinliklerinin avantajları, yaratıcı drama etkinliklerinin uygulanmasına yönelik öneriler ve dijital vatandaşlık kazanımları olmak üzere üç tema ortaya çıkmıştır. Nitel bulgular, yaratıcı drama etkinliklerinin öğrencilerin dijital etik, dijital güvenlik gibi dijital vatandaşlık boyutlarını iyi derecede kavradıklarını göstermiştir. Buna ek olarak bu etkinliklerin eğlenceli bir öğrenme ortamı oluşturduğu ve öğrencilerin grup çalışma, yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerini desteklediğini göstermiştir. Çalışmada yaratıcı drama etkinliklerinin ilkokul dijital vatandaşlık eğitiminde etkili bir şekilde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the effects of creative drama activities on primary school students' awareness of digital citizenship and their attitudes toward it. Additionally, the study explores the perspectives of primary school students regarding the incorporation of creative drama activities in digital citizenship education. An embedded mixed-methods design, a recognized approach within mixed research methodologies, was employed for this study. Participants included 4th-grade students enrolled in a state primary school. Data were collected using a digital citizenship awareness test, an attitude scale toward digital citizenship, a student interview form, and student diaries. The data obtained were analyzed through dependent sample t-tests and content analysis methodologies. The quantitative findings indicate that creative drama activities significantly enhanced primary school students' awareness of digital citizenship and fostered positive attitudes toward it. Analysis of the qualitative findings revealed three emergent themes: the advantages of creative drama activities, recommendations for the implementation of these activities, and the digital citizenship competencies gained. Qualitative findings demonstrated that creative drama activities effectively facilitated students' understanding of digital citizenship dimensions, including digital ethics and digital security. Furthermore, these activities were found to cultivate an engaging learning environment while promoting students' collaborative skills, creativity, and critical thinking abilities. The study concludes that creative drama activities can be employed effectively in the context of digital citizenship education at the primary school level.