Özel redüktör tasarımı
Design of a special speed reducer
- Tez No: 38779
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DENİZ AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
VI DZ Hız dUsUrUcliler, bağlandıkları tahrik birimlerinin yUksek olan hızlarını makinaların istenen hızlarına indirgemek amacıyla kullanılan dişli kutuları seklindedir. Dişli kutularında ise genellikle yağlama, sızdırmazlık ve yUksek başlangıç maliyeti söz konusudur. Bu olumsuz etmenleri giderecek ekonomik ve basit çözlim kol mekanizmaları ile mllmkUn olabilir. Kol Mekanizmalarının klasik hız dilsUrUcUlerden ayrılan temel yanı, doğrusal olmayan hareket ilişkilerine sahip olmalarıdır. Bu çalışmada, doğrusal olmayan bu ilişkinin doğrusala yaklastırılmasında kullanılacak bir tasarım algoritması geliştirilmiş ve sonuçlanan dinamik etkiler en aza indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Speed reducers are conventionally in the form of gear sets transmitting motions under constant ratios. On the other hand, there are a number of problems and disadvantages associated with gear sets. They require continous lubrication. Additionally, gears have to be manufactured out of quality material. Thus, conventional speed reducers made up of gears are subject to a high initial (manufacturing) cost as well as to a high operating cost. For these reasons, there is a need to overcome all these limitations and this is possible by introducing linkages instead of gears which will make speed reduction possible through economical and simple means. One of the characteristics, which differentiates linkages from gears is that linkages have non-linear motion relationships. Here in this work, a design algorithm has been developed to be used in linearizing the non-linear relationships, and dynamic effects have been minimized.