Dolycoris baccarum ve Graphosoma lineatum'un (Heteroptera:Pentatomidae) erkek ve dişi üreme sisteminin yapisi
The structure of male and female reproductive system of Dolycoris baccarum ve Graphosoma lineatum (Heteroptera)
- Tez No: 387820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, Heteroptera takımına ait Dolycoris baccarum ve Graphosoma lineatum'un erkek ve dişi üreme organları anatomik ve histolojik olarak incelendi. Gözlemler ışık ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapıldı. İncelenen D. baccarum ve G. lineatum'un erkek üreme sistemi; bir çift testis, bir çift vas deferens, bir çift seminal kese, bir çift ektodermal bez, mezodermal ve ektodermal yardımcı bezler ve ejakülatör kese ve ejakülatör kanaldan oluşur. İncelenen D. baccarum ve G. lineatum'un dişi üreme sistemi; bir çift ovaryum, bir çift lateral ovidukt, ortak kanal ve spermatekadan meydana gelmiştir. Her ovaryum 7 telotrofik-meroistik ovaryol, terminal filament, germaryum, ve vitellaryumdan oluşur. D. baccarum ve G. lineatum'un dişisinde spermateka; spermatekal bulb, distal flange, pompalama bölgesi, proksimal flange, distal kanal, dilasyon, proksimal kanal, halkasal sklerit, V şeklindeki sklerit yapılarından oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre familyanın türleri arasında erkek ve dişi üreme sistemi incelenerek anatomik ve histolojik farklılıklar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the male and female reproductive organs of Dolycoris baccarum and Graphosoma lineatum which Heteroptera anatomically and histologically. Observations was made by SEM and light microscopes. The internal reproductive systems of the male G. lineatum and D. baccarum consist of the following; a pair of testis, a pair of vasa deferens, a pair of vesicula seminalis, mesadenia, ectadenia,bulbus ejaculatorius, ductus ejaculatorius. The internal reproduction systems of the female G. lineatum and female D. baccarum consist of the following; a pair of ovarioles, a pair of lateral oviduct, median oviduct, spermatheca. Each ovary is composed of 7 types of telotrohic-meroistic ovarioles, terminal filament, germarium, vitellarium. Spermatheca of the female G. lineatum and female D. baccarum consist of the following of spermathecal bulb, distal flange, intermadiate part, proksimal flange, distal duct, dilation duct, proksimal duct, genital chamber, ring sclerit, V sclerit. According to the results between the male and female reproductive system by examining the types of family can be anatomical and histological differences were revealed.